Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Görüş

Yurtseverlik

Selahattin Çelik Tarafından 22.8.2017
Selahattin Çelik
Selahattin Çelik

İnsanların doğa, coğrafik, tarihi olay ve görüntülere kutsallık verdiğini biliyoruz. Şamanist toplumların kartalları, bölgemiz toplumlarının doğanın bilinmezliklerini, Hintlilerin ineği kutsamaları gibi. Körfez Arap emirliklerinin petrolle diktikdikleri gökdelenlere Kâbe kutsallığı vermeleri şaşırtıcı gelmemeli!

 

Biz de mi?

 

Kerkük petrolü, Kürt-Arap çelişkisinde hep önde. Araplaştırma Kerkük'ten başladı. Ankara'nın Türkmen aşkı da konuyla ilgili. İran, Kürtlerin hassasiyetini "zayıf noktaları" olarak görüyor. Petrol tekelleri ve devletler, Kürt sorununa bu pencereden baktılar. Kürt partileri arasındaki çelişkilerde bile konunun ağırlıklı bir yeri var.

 

Kürtlerin sembolü dağdır. Peşmerge denince dağ akla gelir. Şimdi sanki petrol önde. Yeni fenomen ekonomi ve siyasetten toplumsal ilişkilere kadar her şeyi etkilemiş.

 

Petrol, uluslararası ağ demektir. Artık o ağın bir parçasısın ve onun çıkarlarını da savunmak zorundasın. Sonuçta Kerkük - Yumurtalık hattı kazandı. Basra vardı ama o Bağdat'ın. İran vardı ama o Bağdat'ın dayısı. Suriye? O, iç savaşla meşgul. Batı Kürdistan? Türk ordusunun Cerablus - Bab işgalinin baş nedenlerinden biri bu.

 

Türkiye petrol işinden elde ettiği kar büyük ve daha da fazlasını istiyor. Petrolün yol açtığı arzu edilmeyen bazı sonuçları bunlar.

 

Güney yönetimine yapılan eleştiri

 

Güney'in petrolü Kürdistan'ındır, Irak'ın değil. Konuda, Bağdat ve yasaları ölçü alınamaz. Tersini yapan Kürt, bu dünyanın akılsızı. Kulakta küpe olsun: 1927'den beri Araplar Kürt petrolünü çalıyorlar, birgün bile olsun Kürtler akıllarına gelmedi.

 

KDP ve YNK ortaklık halinde petrolü Türkiye üzerinden satıyorlar. Başarı ya da başarısızlık, sorumluluk ortaktır. Bir grubu hedef yapmanın anlamı yoktur.

 

Ya sorunun şu yanı? Petrol bireysel grupsal zenginlik, kıskançlık ve yozlaşma da demektir. Evet bugün aşırı bir olağanüstülük var. Mevcutta birçok şeyin karanlıkta durması belki daha isabetli. Ama petrolün tüm Kürtlere ait olduğu, tartışma dışı. Bu gerçeğin toplumsal ve kurumsal önlemleri alınırsa, kimsenin gücü onu Kürtlerden almaya yetmez.

 

Baba Gurgur

 

Tahran Hewler'in siyasetine, referandum sözcüğüne öfkeli. Kerkük'te kustu. YNK'yi hesaba katmadan, Bağdat'ta Kerkük petrolü üzerine anlaşma imzaladı.

 

Tepki olmalı, iki petrol kuyusunu alev aldı. Anlaşmanın yürümesinin zemini yoktu. Olayın uluslararası aktörleri izin vermezlerdi. Anlaşma bir tehditti, Kerkük'ün ateş küresi üzerinde olduğunu gösteriyor.

 

En iyi cevap, KDP ve YNK'nin hemen referandum kararına varması ve Kerkük semalarında Kürt bayrağını dalgalandırmalarıydı. Petrol sen nelere kadirdin!

 

Bu vesileyle öğrendik ki beş Kerkük kuyusundan üçü Bağdat'ın kontrolünde, Baba Gurgur da bunların içinde. (Petrol sahası demek daha doğru, çünkü bir saha çok sayıda aktif kuyu barındırabiliyor.)

 

O petrol de Kürtlerin onayıyla Yumurtalık'a akıtılıyor. Bağdat durdurdu ama hemen tükürdüğünü yaladı. Kürtlere gebe ve ilk fırsatta durumu tersine çevirmek istiyor. Uluslararası şirket girişimleri, Suudi teması, Tahran - Ankara trafiğiyle Kürtleri bypass etmek istiyor. Ankara memnun, "üstte kalan benden" diyor.

 

Irak'ta ilk petrol 17.10.1927'de Baba Gurgur'da fışkırmıştı, üç gün üç gece zaptedilememişti. Kerkük petrolü, iki boru hattı ile Akdeniz'e Trablus (1934) ve Hayfa'ya (1935) akıtılmıştı. Araplar, Kürt petrolüyle Kürtleri katlettiler.

 

Bağdat'ın denetimindeki o üç saha Kürdistan toprağı içinde midir? Belli ki konu karmaşık ve Tahran büyük başağrılarına neden olabilir.

 

Laleş'e yolu düşenler köyün alt taraflarında gaz tesislerini görürler. Irak Anayasasına göre petrol ve gazın %70’i Bağdat'ın payı. Bu paydan DAIŞ'i doğuran çevre de otlanıyordu. DAIŞ'in Kürt Ezidilere yaptıklarıyla birlikte düşünün olayı.

 

Tahran - Ankara çelişkileri gözüyle

 

Tahran, Güney Kürdistan'ı Lübnan'a yaydığı egemenlik ağının zorunlu bir halkası görüyor. Bugünkü Irak'tan, Kürtlerin bağımlı statükosundan ve partileri arasında gerginlikten yana. Referandumu, devletleşmeyi çıkarlarına ters görüyor.

 

Ankara ise Irak'tan dıştalanmış. Sünni Araplar etkisiz. Türkmenler yetmiyor. Geriye Kürtler kalıyor. Ankara Kürtlere mahkum. Petrol anlaşması ve Güney pazarı da ayrıca.

 

Yine de hırsının sınırı yok. ABD engeli? Ona öfkeli. İran etkisi? Ona kuduruyor. Yüzlerce yıllık egemenlik kavgasının kazanı İran. İran etkisini sarsacak her şey Ankara'nın lehine ama Kürt devletine varmaması koşuluyla.

 

Türk devleti, Kürtlerin zorda kalıp yardım istemelerini dört gözle bekliyor. Kerkük bir adım ötede. Rüya bedava!

 

İki genelkurmay başkanının bir araya gelmesi mi? Referanduma karşı ortak girişim, ikisinin de kilosunu çok aşar. İranlı tipten kaybediyor, Türk olanı ise çoktan kaybetmiş. Tahran'ın amacı mevcudu korumak, Ankara'nınki ise bozmak.

 

"Şimdi değilse, ne zaman?"

 

Petrol penceresinden olaya baktım. Güney yönetimi süreci ustaca yönetiyor. Tepkileri, açıklamaları isabetli. Tutarsız kararlarıyla felaketlerdeki payları net bazı beyinsizlerin zırıltısı hariç, Kürt halkı referandumun arkasında. Kürtleri bilen dünya, onların bu son derece önemli eylemini merakla izliyor. Özgür değilsen, dünya senin olsa neye yarar!

 

(Yazılar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır. Rûdaw Medya Grubu'nun kurumsal bakış açısıyla örtüşebilir ya da örtüşmeyebilir.)

 

Yorumlar

 
Soro | 24.8.2017
Rudawda okudugum tek köse yazari......Yazilarini büyük bir begeni ile okuyoruz...
Mizgin | 28.8.2017
Ankara yi karşımıza alarak yaptığımız her şey bizim aleyhimize.Cunki ABD 1000 lerce km öteden ekonomik gücü bitince veya bitirilince yardıma gelemeyecek.Felaket yakın.Kurtlar sofrasında savunmasız kalabiliriz.
YAWİZ | 28.8.2017
Anakarayı karşımıza almamalıyız diye bir şey yok bu ilkesizlik olur. Kürtlerin yüzyıllardır yaşadığı zulmün temelinde ankara yatıyor osmanlı oyunları yatıyor. Ayrıca kuzeyde 20 milyondan fazla Kürt var. ROJAVA-BAŞUR-ROJHELAT bölgelerinin Kürt nufusu toplamı bu kadar değil Kürdistanın en geniş coğrafyası BAKUR. Bu nedenlerle Ankarayla işbirliği yapıp KÜRT MİLLİYETÇİSİ olamayız. son olarak Başurda referandumda her gün evet oyuna ikna ettiğimiz kişi kadar insan türk asimilasyonundan kurtulamayıp türkleşiyor. Kolay gelsin RUDAW emekçileri.
Etiketler : Kerkük, Petrol
2288 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

sine gamo | 13.7.2018 20:34:02
adam olmıyacağız yazıklar olsun..millet marsa gidiyor..
Adıyamanlı | 14.7.2018 08:07:16
Bundan sonra dünyanın bütün suları sizin olsa ne yazar..
Urfa’da kavga ölümle bitti
| 13.7.2018 | (2)
niko | 13.7.2018 20:30:54
ypg sız kuş uçamaz artık oralarda...
ABD, Suriye güçlerini vurdu
| 13.7.2018 | (1)
hakan | 12.7.2018 08:05:40
neçirvan barzani kürt liderler içinde beğendiğim kişiler arasında...yıllardır söylüyoruz bizim kürtlerle sorunumuz bizim pkk ve onun uzantısı ypg pyd...
Türk | 13.7.2018 19:55:04
@hakan doğru söylemişsin
Başbakan Barzani: Sivil kayıplar ve TSK operasyonlarının sebebi PKK’nin işgalidir
| 4.7.2018 | (5)
R- | 11.7.2018 20:47:53
ÜRETİLEN ÜRÜNLERE DAYALI SANAYİ GELİŞTİRİLİRSE BÖLGE ÜLKELERE İHTİYAÇ EN AZA İNER. DEVLET BU YÖNLÜ EKONOMİK POLİTİKALAR GELİŞTİRMELİDİR. KENDİ...
Murat | 13.7.2018 06:32:24
Kurtdstan Bölgesi ekonomi konusunda kendini geniş dilemek lazım
Süleymaniye’de yağ fabrikası açıldı
| 11.7.2018 | (2)

Rûdaw'da başka neler var?

Başbakan Barzani Ankara’da 9.7.2018 |

Başbakan Barzani Ankara’da

Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin törenine katılması Tümünü gör
Başbakan Barzani: Sivil kayıplar ve TSK operasyonlarının sebebi PKK’nin işgalidir 4.7.2018 | (5)

Başbakan Barzani: Sivil kayıplar ve TSK operasyonlarının sebebi PKK’nin işgalidir

Barzani, en yakın fırsatta Türkiye’yi ziyaret Tümünü gör
0,312 seconds