Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Görüş

Şehit Şifa’nın yıldönümü

Ako Mohammed Tarafından 25.2.2018
Ako Muhammed
Ako Muhammed

IŞİD'in ortaya çıkması ve örgütle savaş, başta Irak ve Suriye olmak üzere Ortadoğu'daki sorunların büyük bir bölümünün üstünün örtünmesi ve gecikmesine neden oldu. Bu yüzden IŞİD mensupları birçok yerde ortadan kaldırıldıktan sonra sorunlar ve çekişmeler yeniden baş gösterdi.

 

Zaten söz konusu sorun ve çekişmelerin bir bölümü IŞİD, Suriye ve Irak'taki diğer savaşların oluşmasının nedeniydi. Bu yüzden NATO Genel Sekreteri geçtiğimiz günlerde Brüksel'de yaptığı açıklamada, “IŞİD'e karşı askeri zafer büyük bir başarıydı ancak bölge istikrarının sağlanması daha önemli. Bu yüzden NATO güçlerinin şimdi Irak'tan çekilmesini istemiyoruz” demişti.

 

Bu bölgedeki sorunların çözümünün gerçeğidir ancak bölge onlarca yıldır söz konusu istikrardan yoksun. Bölgedeki eski çekişmeler, Şii ve Sünni arasındaki çekişmenin daha da şiddetlenmesi ve aralarında eşitliğin olmaması, IŞİD'in ortaya çıkmasının zeminini hazırladı.

 

Ama bununla birlikte Kürdistan sorunun üstü açık bir şekilde bırakılması ve en vahşi bir şekilde Kürdistan halkının devrimine karşı çıkılması bölgede istikrarın olmayışının sebeplerinden biri.

 

Maalesef, uluslararası toplum hiçbir yerde yasalar ve insan hakları temelinde çözüme yaklaşmak istemiyor. IŞİD yenilgiye uğradıktan sonra bölge istikrarlı değil, aksine çok daha karışık bir hale geldi.

 

Yukarıdaki tabloyu görünce telefonla görüştüğüm Avesta Yayınevi Müdürü Abdullah Keskin'in, “Maalesef, Şehid Şifa'nın kitabının Kurmanci versiyonunun yayınlanması dolayısıyla planladığımız tören için burada durumlar hiç müsait değil” sözlerini daha iyi anlıyorum.

 

İstanbul'da durum böyle, kuşatma altında olan ve halen uluslararası uçuşların durdurulduğu Kürdistan Bölgesi'nde de durumlar Uluslararası Şifa Gerdi Ödül Töreni'nin birincisinin yapılması için de müsait olmadı.

 

Musul savaşı sırasında çalışan ve büyük zorluklar ve tehlikelerle karşı karşıya gelen uluslararası kadın gazeteciler, ödül törenine katılmak için istekli bir şekilde olumlu yanıt verdi. Ancak havalimanlarının açılmamasından dolayı mecburen töreni yapamadık.

 

Ödül töreninin yurt dışında yapılması önerisi organizatör heyetinin ilk toplantılarında kabul edilmedi. Burada tekrardan uluslararası gazetecilere teşekkürlerimizi sunarken, gelecek yıl Kürdistan'da yapılacak törende hazır bulunmalarını bekliyoruz.

 

Şifa Gerdi'nin şehit olmasının birinci yıl dönümünde Rûdaw bazı özel programlar hazırladı. Şehit Şifa'nın bizimle olmadığı bu yıl, onu ruhu bizimleydi. Onun bizimle olan varlığı devamlıdır ve her zamandır. Şehit Şifa, bütün dünya gazetecilerin, Kürdistan halkı ve Kürt milletin şehidi oldu.  Şehit Şifa, işine ve kurumuna bağlı biriydi. Şifa, vefalı bir gazeteci ve örnek bir müdürdü.

 

Şehit Şifa'nın ruhu bugün tüm Rûdaw ekibiyle birlikte yaşıyor. Gerçekten de birçoğumuz Şifa'nın şehit düşmediğini, halen bizimle birlikte olduğunu ve tüm bu yaşananların bir rüya olduğunu düşünüyoruz. Bu rüyadan bir an önce uyanacağımıza inanıyoruz. 

Yorumlar

 
Yeni bir yorum gönder
Misafir olarak yorum yap ya da kullanıcı adını gir
1071 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

shıva | 19.3.2018 11:42:16
bu lafı hiç kullanmam ama ağzını öpeyim arkadaşı, tanımıyorum bile.
İsmail cavga | 20.3.2018 17:13:34
Demirci kavva zalim dehhak a karşı mücadele vermiş, mazlum kürt halkını örgütlenmiş yiğit bir kahramandır. O heykele düşman olanlar belliki zalim...
Ayhan Bilgen: ÖSO’nun devleti mi var?
| Dün 12:37 | (2)
agirê newroz | 20.3.2018 14:44:50
Türkiye'nin umudu ve geleceği CHP'dir.
CHP’den flaş Newroz hamlesi
| 11 saat önce | (1)
apoci | 20.3.2018 14:38:51
raporlarınızı yesinler 2 ayyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy
BM’den Rûdaw’a: Efrin raporları elimize ulaştı
| 19 saat önce | (1)
Shiva | 19.3.2018 19:56:32
Ya bırak bu ayakları. Öncesinde duymuyorsunda iş işten geçince mi?
apoci | 20.3.2018 14:37:38
kaygı duyma yumruğunu göster yeter...yoksa güvenilmez mütefik imajını alırsınız ...bu işte daha çok zararlı çıkarsınız...
ABD’den Efrin açıklaması: Kaygı duyuyoruz
| Dün 09:29 | (3)

Rûdaw'da başka neler var?

BM’den Rûdaw’a: Efrin raporları elimize ulaştı 19 saat önce | (1)

BM’den Rûdaw’a: Efrin raporları elimize ulaştı

BM tüm tarafları uluslararası hukuka, insan Tümünü gör
EFRİN – 'İçme suyu kesildi' 8.3.2018 |

EFRİN – 'İçme suyu kesildi'

Metina köyünde bulunan Su Arıtma Tesisleri’nin Tümünü gör
0,234 seconds