Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Görüş

Şehit Şifa’nın yıldönümü

Ako Mohammed Tarafından 25.2.2018
Ako Muhammed
Ako Muhammed

IŞİD'in ortaya çıkması ve örgütle savaş, başta Irak ve Suriye olmak üzere Ortadoğu'daki sorunların büyük bir bölümünün üstünün örtünmesi ve gecikmesine neden oldu. Bu yüzden IŞİD mensupları birçok yerde ortadan kaldırıldıktan sonra sorunlar ve çekişmeler yeniden baş gösterdi.

 

Zaten söz konusu sorun ve çekişmelerin bir bölümü IŞİD, Suriye ve Irak'taki diğer savaşların oluşmasının nedeniydi. Bu yüzden NATO Genel Sekreteri geçtiğimiz günlerde Brüksel'de yaptığı açıklamada, “IŞİD'e karşı askeri zafer büyük bir başarıydı ancak bölge istikrarının sağlanması daha önemli. Bu yüzden NATO güçlerinin şimdi Irak'tan çekilmesini istemiyoruz” demişti.

 

Bu bölgedeki sorunların çözümünün gerçeğidir ancak bölge onlarca yıldır söz konusu istikrardan yoksun. Bölgedeki eski çekişmeler, Şii ve Sünni arasındaki çekişmenin daha da şiddetlenmesi ve aralarında eşitliğin olmaması, IŞİD'in ortaya çıkmasının zeminini hazırladı.

 

Ama bununla birlikte Kürdistan sorunun üstü açık bir şekilde bırakılması ve en vahşi bir şekilde Kürdistan halkının devrimine karşı çıkılması bölgede istikrarın olmayışının sebeplerinden biri.

 

Maalesef, uluslararası toplum hiçbir yerde yasalar ve insan hakları temelinde çözüme yaklaşmak istemiyor. IŞİD yenilgiye uğradıktan sonra bölge istikrarlı değil, aksine çok daha karışık bir hale geldi.

 

Yukarıdaki tabloyu görünce telefonla görüştüğüm Avesta Yayınevi Müdürü Abdullah Keskin'in, “Maalesef, Şehid Şifa'nın kitabının Kurmanci versiyonunun yayınlanması dolayısıyla planladığımız tören için burada durumlar hiç müsait değil” sözlerini daha iyi anlıyorum.

 

İstanbul'da durum böyle, kuşatma altında olan ve halen uluslararası uçuşların durdurulduğu Kürdistan Bölgesi'nde de durumlar Uluslararası Şifa Gerdi Ödül Töreni'nin birincisinin yapılması için de müsait olmadı.

 

Musul savaşı sırasında çalışan ve büyük zorluklar ve tehlikelerle karşı karşıya gelen uluslararası kadın gazeteciler, ödül törenine katılmak için istekli bir şekilde olumlu yanıt verdi. Ancak havalimanlarının açılmamasından dolayı mecburen töreni yapamadık.

 

Ödül töreninin yurt dışında yapılması önerisi organizatör heyetinin ilk toplantılarında kabul edilmedi. Burada tekrardan uluslararası gazetecilere teşekkürlerimizi sunarken, gelecek yıl Kürdistan'da yapılacak törende hazır bulunmalarını bekliyoruz.

 

Şifa Gerdi'nin şehit olmasının birinci yıl dönümünde Rûdaw bazı özel programlar hazırladı. Şehit Şifa'nın bizimle olmadığı bu yıl, onu ruhu bizimleydi. Onun bizimle olan varlığı devamlıdır ve her zamandır. Şehit Şifa, bütün dünya gazetecilerin, Kürdistan halkı ve Kürt milletin şehidi oldu.  Şehit Şifa, işine ve kurumuna bağlı biriydi. Şifa, vefalı bir gazeteci ve örnek bir müdürdü.

 

Şehit Şifa'nın ruhu bugün tüm Rûdaw ekibiyle birlikte yaşıyor. Gerçekten de birçoğumuz Şifa'nın şehit düşmediğini, halen bizimle birlikte olduğunu ve tüm bu yaşananların bir rüya olduğunu düşünüyoruz. Bu rüyadan bir an önce uyanacağımıza inanıyoruz. 

1328 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

emel | 10.8.2018 06:15:26
türkiyede bankalardaki dolarlara çökecekler iddiaları dolaşıyor.
ABD: Brunson'ın eve dönmesi gerektiğini söyledik
| 10.8.2018 | (1)
heval dılbırin | 9.8.2018 17:44:39
hevale trump ...ı love you.))))))..adamsın be afrinin intikamı alıyor..
‘Türkiye’ye karşı başka yaptırımlar devreye sokulabilir’
| 9.8.2018 | (1)
heval dılbıriin | 7.8.2018 12:15:51
önce kürtler kend aralarında ortak olmay öğrensinler gerisi kolay...
kurd bakur | 7.8.2018 13:12:44
sayın baskan cok hakklı
Başkan Barzani: Ne ortaklığı ne de komşu olmayı kabul ettiler
| 7.8.2018 | (3)
mikaili | 4.8.2018 11:23:36
Türkmen kardeslerimiz sürekli Kürdistan ve Kürt düsmanligi yapan IT cephesini iyi tanisin.Bakin iste sonuc.Kürtler kerkükte etkili olmayinca sonuc...
KERKÜK - Kürt ve Türkmenlerin arazileri Araplara veriliyor
| 3.8.2018 | (1)

Rûdaw'da başka neler var?

Başkan Barzani: Ne ortaklığı ne de komşu olmayı kabul ettiler 7.8.2018 | (3)

Başkan Barzani: Ne ortaklığı ne de komşu olmayı kabul ettiler

“Bağımsızlık kimsenin vereceği bir hak değil" Tümünü gör
Başbakan Barzani, Abadi ile görüştü 30.7.2018 |

Başbakan Barzani, Abadi ile görüştü

Ülkedeki siyasi ve genel durumun yanı sıra Tümünü gör
Şivan Perwer’in ‘Türk andı’ anısı 28.7.2018 | (3)

Şivan Perwer’in ‘Türk andı’ anısı

18 Temmuz’da hayatını kaybeden Şivan Perwer’in Tümünü gör
0,438 seconds