Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Görüş

Turnusol

Selahattin Çelik Tarafından 28.9.2017
 Selahattin Çelik
Selahattin Çelik

Kürdistan referandumu zaferle sonuçlandı. Merakımız Güney'in izleyeceği yol haritası, bekliyoruz. Bu arada netleşen bazı konuları sıralamayı yararlı buldum.

 

Kürt düşmanlığına endeksli antlaşmalar

 

Türk tarafı, Lozan ve 1926 Ankara Antlaşmalarına dayanarak Güney Kürdistan'a müdahale haklarının olduğunu ileri sürüyor. Dediğimize geldiniz. Lozan Kürt karşıtı emperyalist-sömürgeci bir anlaşmadır, Sykes-Picot'un son halkasıdır, Sadabad, Bağdat, CENTO paktları da onun gayrimeşru çocukları. Ankara aynı zihniyetle 1983'te Saddam Hüseyin'le bile karşılıklı operasyon antlaşması imzaladı.

 

Türkler, solcu ya da sağcı, "emperyalist" sözcüğünü kullanmaktan zevk alıyorlar. Peki yukarıdaki anlaşmalar nedir?

 

Güney Kürdistan yüz yıldır direniyor. Yüzbinlerce kurban verdi de bugüne ulaştı. Emperyalist statükoyu parçalıyor. Ama ne yapsalar, Türkler onu emperyalizme bağlıyorlar. Zavallılar! Kendinizi ele verdiniz. Devlet zihniyetinin esirisiniz.

 

"Ulusal çıkarlarımız"

 

Devlet yetkililerinin ağzından düşmüyor bu. Nedir? Sınırları yok mudur? Güney Kürdistanı da mı içeriyor?

 

İddia ve bahane, sömürgecidir, aldatmadır, korkudur. Sömürgecidir, diğer bir halka düşmanlık yapıyor. Aldatmaktır, içerideki baskıyı, zulmü, talanı gizliyor. Kürt gerçekliğinden duyulan korkudur.

 

Doğru olan şudur: Her ülke, her halkın hakları, meşrudur, kutsaldır. Hiçbir ülkenin, hiçbir halkın bu kuralda ayrıcalığı olamaz.

 

Tek tip partiler

 

AKP, MHP, CHP ortaklaşa, orduya Güney ve Batı Kürdistan'a karşı operasyon yetkisini verdiler. Üç partinin lideri kafadarlar bir de hatıra fotoğrafı çektiler, köprüaltı esrar çekicilerini andıran ibretlik fotoğraf.

 

Kılıçdaroğlu'nun tutumu mu? Kürtlere karşı "orduya inisiyatif", "Ankara-Tahran-Bağdat işbirliği" diyor. Yaptığı, ırkçılık ve savaş tahrikçiliğidir. Neden fukara oğlunu askere gönderiyorsun? Fırsatı doğmuşken bas git Silopi'ye.

 

"Kuzey Irak"

 

Kimi Türk solcularının isimlendirmesi bu. Yanlıştır. Irak 1920'lerde İngiliz icadı, Kürt kanı üzerinde inşa edilen emperyalistlerin ürünü bir kurum.

 

Kendine solcu diyenlerin bu statükoyu savunmaları utanç verici değil midir? Niye savunuyorlar? Onu Kürtler yıktığı için. Hemen ekleyeyim; (Türkiye) "Doğu", "Güneydoğu Bölgesi" isimlendirmesi de yanlış, Kürdistan gerçeğini gizliyor.

 

Gelin bir konuda anlaşalım. Emperyalizm; militarizm, savaş kışkırtıcılığı, işgalcilik, talan, ırkçılıktır. Ortadoğu devletlerini bu tanıma vuralım. En çok kime uyuyor? Türk devleti ve İran'a değil mi? Niye başka emperyalist arıyorsunuz?

 

Türkmen aşkı

 

Kürt iktidarı dinsel, kültürel ve etnik azınlıklara tüm haklarını tanımıştır. Vilayetler için geniş idari özerklik hedefleniyor. Türkiye bu hakların yüzde birini bile Kürtlere tanımış değil.

 

Türk devleti, karmaşa varmış gibi propaganda yapıyor. Öyle mi? Halk barışçıl, olaysız, türkü ve halayla, bayram havasında referanduma gitti. Örnek alınmalı.

 

Türkmenler Türk devletinin değil, Kurdistan'ın bir konusudurlar. Türk devleti onları çıkarları için kullanmak istiyor, yanlış bilgi yayıyor, onları tehlikeye atıyor. İyi olan bu, oyunun bilincinde olan Türkmenler çok.

 

Ankara ve Tahran, karıştırıyorlar. Müdahaleleri olmasa, Kürt ve Araplar sorunları çözebilirler. Nahoş olaylar vuku bulursa, kesinlikle bu onların tahrikiyle olacaktır.

 

Yine Abdullah Gül

 

Türkiye haksızlıktan boğuluyor, tek kelimesi yok. Ama ne zaman konu Kürtler ise, hemen zıplıyor. Önce Batı Kürdistan'a, şimdi de Güney’e karşı. Hele şu sözlerine bakın: "Referandum, iki Müslüman toplumu savaşa sürükleyebilir".

 

Yüz yıldır Türkiye, İran, İran ve Suriye, İslam’ı Kürtlere karşı soykırım ideolojisi olarak kullanmıyorlar mı? Gül'ün görevleri dönemlerinde de. Çıt yok! Kürtler Müslüman değiller miydi?

 

Zavallılığın ifadesi sözler. Sahterkarlık sözleri. Ucuz milliyetçilik. İktidar yardakçılığı. Gelecek yatırımcılığı. Utanç verici. İnsan kalıbından utanır.

 

Türkler neden bu kadar mantıksız?

 

Türkiye-Güney Kürdistan ticaret hacmi, 8 milyar doların çok üstünde. Petrolden Türkiye'ye kalanın haddi hesabı yok. Gerçek rakamlar malum nedenlerden gizli. Güney ekonomisi, Türkiye'nin bir bileşeni gibi. Toplumsal, kültürel, eğitim alanlarında da ilişkiler gür ve anlamlı.

 

Neredeyse Türkiye'nin yarısı Kürt. Türk, Kürt’le evli. Çocukları var. Okulda arkadaşlar. Ticarette ortaklar. Fabrikada yoldaşlar. Komşular.

 

Peki Kürde karşı bu yalanları dizerken, bu saldırıları yaparken, bu ırkçılığı kusarken, çocuklarınıza, iş arkadaşınıza, komşunuza ne diyorsunuz? Hiç mi utanmıyorsunuz?

 

Adı Irak, Tahran'a bağlı bir mezhep teşkilatı. Allah ve cümle peygamberler bile, onu ıslah edemezler. Kronik Şii-Sünni savaşının eli kulağında.

 

Kürtler bu pisliğe bulaşmak istemiyor. Meşru ve demokratik yolla beladan uzaklaşmaya karar verdiler. Size ne oluyor?

 

Devletiniz ve partilerinizin yaptığı, felakete davetiye değil midir? Kuzey Kürtleri mi? Korku o ise, o Allah’ın emri. Tarihin yasalarından kaçamazsınız. Bu öyle bir iş ki; Kürtler kaybetti mi, siz de kaybedersiniz.

 

(Yazılar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır. Rûdaw Medya Grubu'nun kurumsal bakış açısıyla örtüşebilir ya da örtüşmeyebilir.)

Yorumlar

 
Data pager
Önceki
12
Page size:
PageSizeComboBox
select
Barzan | 28.9.2017
Ingiliz ve Fransizlarin gayru me§ru devleti ve gayri me§ru liderine devlet verenleri gormeyen siyasi korlùk ve irkcilik zehri ilà zehirlenmi§ler. Anti emperyalistler gecinen Tirklerin tamamina yakini aslinda emperyalizimin yaratitigi Somùrgeciligin varisligini yapiyorlar. Emperyalisizm kimin ùlkesini parcaladi ve katilamlara maruz birakti? Alman Emperyalizimi ilà kendilerini yeniden mùslùman ùlkeler ùzerinde somùrgeci bir gùc olmayi hayal edereken çoktùler. Emperyalizim 24 ùlkeye Kurtarici oldu. Zarar eden ve katilamlara ve vatansizliga maruz kalan biz Kurdler ve ermenilerdir. Emperyalizim dahi klasik Somùrgecilikten vàz ederken halen kendi ilkelikleri ilà somùrgeciligi halklarin karde§ligi bilenler utanmaz insanlardir.
Serhat | 28.9.2017
Sayın Çelik, vicdani ,onuru ve şerefi olan her insan size katılır.Bu yazınizin altına da imzasını atar..Kürt olup olmaması da gerekmiyor.Yüreğinize sağlık.
kurdo | 28.9.2017
Sayin Celik, Turk sag ve solundan, musluman durusundan bahsediyorsunuz; bunlarin ikiyuzlulugunu bilmeyen Kurd kalmadi, bunlara inanan Kurd coktaaaan kalmadi. Mesele şudur, butun bu verilere ragmen neden hala milyonlarca Kurd AKP'ye oy veriyor, mesela hala neden şu korucu meselesi cozulemedi?
Rıdvan | 28.9.2017
Selehaddin Bey Görüşlerinizi beyan ettiğiniz yazınız çok doğru tespitler içermektedir.Kinaye olsun diye şöyle bir cümle kullanmışsınız "Allah ve cümle peygamberler bile ıslah edemez" Bu cümle çok yanlış bir ifadedir sizden istirhamım bu cümleyi düzeltmenizdir.Çünku Hak Teâlâ noksan sıfatlardan münezzehtir ıslah edemeyecegı hiç bir şey yoktur. Saygılarımla
Barzan | 28.9.2017
§amda fetih namazi kilmak hayali olanlarin ruyasi Kerbelada,da olamaz.Irani Maliki ve hizbi §abiye kar§i Alivi Ereblerle ittifak Tirk sunni islamin tabiatina aykiridir. Baba hindi gibi kendini §i§eren §i§irsin.Baba Hindi deve Ku§u soyundandir. Tirklerin kabadayligi koylerde gezen seyar cerci kabadayiligidir.Kapiyi kapatanin kendi malida elinde kalir.Kurdler Barzani ilà yùrùmeye ahd etti. ùrdùn,israil,suriye,Rojeva Kurdistan zahmetli olsada ticaret yolu aciktir. Tabin kabadayiligi muhtarlara olur.Kùrde deyil.Tanklarladan korkan olan Kurd olsaydi referandumu yapmazdi. Biz Kurdùz Saddam olmaya niyetli kim varsa hodri meydan. Kime ramen pe§merge Kobaniye gitti,yendi ve dondù ? Karde§lerini yendik.Kahr olmalari bundan.
Etiketler : Referandum, Kürdistan
4107 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

emel | 10.8.2018 06:15:26
türkiyede bankalardaki dolarlara çökecekler iddiaları dolaşıyor.
ABD: Brunson'ın eve dönmesi gerektiğini söyledik
| 10.8.2018 | (1)
heval dılbırin | 9.8.2018 17:44:39
hevale trump ...ı love you.))))))..adamsın be afrinin intikamı alıyor..
‘Türkiye’ye karşı başka yaptırımlar devreye sokulabilir’
| 9.8.2018 | (1)
heval dılbıriin | 7.8.2018 12:15:51
önce kürtler kend aralarında ortak olmay öğrensinler gerisi kolay...
Başkan Barzani: Ne ortaklığı ne de komşu olmayı kabul ettiler
| 7.8.2018 | (1)
mikaili | 4.8.2018 11:23:36
Türkmen kardeslerimiz sürekli Kürdistan ve Kürt düsmanligi yapan IT cephesini iyi tanisin.Bakin iste sonuc.Kürtler kerkükte etkili olmayinca sonuc...
KERKÜK - Kürt ve Türkmenlerin arazileri Araplara veriliyor
| 3.8.2018 | (1)

Rûdaw'da başka neler var?

Başkan Barzani: Ne ortaklığı ne de komşu olmayı kabul ettiler 7.8.2018 | (1)

Başkan Barzani: Ne ortaklığı ne de komşu olmayı kabul ettiler

“Bağımsızlık kimsenin vereceği bir hak değil" Tümünü gör
Başbakan Barzani, Abadi ile görüştü 30.7.2018 |

Başbakan Barzani, Abadi ile görüştü

Ülkedeki siyasi ve genel durumun yanı sıra Tümünü gör
Şivan Perwer’in ‘Türk andı’ anısı 28.7.2018 | (2)

Şivan Perwer’in ‘Türk andı’ anısı

18 Temmuz’da hayatını kaybeden Şivan Perwer’in Tümünü gör
0,453 seconds