Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Görüş

Türkiye’nin 'Kürdistan devletine' karşı çıkışı taktiksel mi?

Hisan Haydar Tarafından 28.9.2017
Hısan Haydar
Hısan Haydar

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bağımsızlık referandumundan sonra Irak Kürtlerini açlıkla tehdit etmesi, bağımsız Kürt devletine sert çıkması, Türkiye'nin konuya yaklaşım tavrıyla çelişiyor. Özelikle Irak Kürdistan Bölgesi, son zamanlarda en azından ekonomik açısından Türkiye için “güvenli bir bölge” haline geldi.

 

Gazze'ye uygulanan ambargo ve açlık karşısında sessiz kalan ve ambargonun kırılması için gemi gönderen Erdoğan, 2003'te Irak'ın Amerika tarafından işgal edilmesinden sonra Türkiye'yle ilişkilerini en ileri seviyeye taşıyan Kürtleri nasıl aynı üslupla tehdit ediyor, işte bu anlaşılır değil.

 

Gazze meselesi ise sadece, belirlenen sınırları aşan bir propaganda çalışmasıydı. Bu yüzden sonuçları da kontrolden çıktı. Bunun da amacı, Türkiye'nin Arap dünyasındaki “liderliği” ve kendi meselelerini savunma konusunda “münhasırlığını” garanti etmekti. Bir de "tek başına kaldığı" konularda kendini savunmak içindi.

 

Hatırlatmak gerekirse Türkiye, 15 yıldan beri, Kuzey Irak'taki Kürt otonomisini destekliyor. Topraklarında ordusunun çatıştığı PKK'ye karşı mücadele konusunda Bölge yönetimiyle işbirliği içinde ve askeri operasyonları kontrol etmek için güvenlikle ilgili alışverişte bulunuyor. Hatta, 2013 yılında Dışişleri Bakanı'nı, Bağdat'a geçmeden Erbil'e göndererek, Kürtlerin “bağımsızlığını” desteklemişti. Bu Nuri Maliki yönetimiyle bir krize yol açmıştı.

 

Böylece Ankara, Bölge ile ileri seviyede bir ekonomik ilişki kurarak, toprakları üzerinden günlük 600 bin varil petrolün ihraç edilmesine izin verdi. Bu rakam bir milyon varile ulaşabilir. Bunun yanı sıra gıda ve diğer ürünler açısından da bütün ihtiyaçlarını sağlayarak, yakın bir ortaktan zaruri bir ortağa dönüştü.

 

Erbil - Bağdat ilişkilerinin kesilmesinin ve merkezi hükümetin Kürtlere karşı yükümlülüklerinden feragat etmesinden, birinci derecede faydalanan Ankara oldu. Kürtlerle olan ilişkisi, Tahran'ın Irak'ta siyasi ve askeri etkisinin kırılmasına katkı sağladı.

 

Ancak Ankara, kendi kaderini tayin ettiklerinde Iraklı Kürtlere sırtını döndü. Ve iki taraf arasındaki ilişkiler, ikinci bir alternatif olmadan tek tarafa gitmeyi zorunlu kılıyor.

 

Ankara'yı rahatsız eden referandumun gerçekleştirildiği zamandır. Çünkü Suriye'nin kuzeyindeki Kürtlerin geniş bir otonomi kurma yönündeki mücadelesiyle eşzamanlı oldu. PKK, Irak'ın kuzeyinde etkisini genişlettiği için, Suriye'nin kuzeyindeki durum Türkiye'yi endişelendiriyor. Ancak Irak Kürtleriyle yeni bir ilişkileri olması, dolaylı olarak Suriye'deki Kürtleri kontrol etmesi bakımında Türkiye'ye yardımcı oluyor.

 

Kürtlerin son zamanlarda, Türkiye'nin “tekelinden” kurtulmak amacıyla ekonomik ilişkilerini çeşitlendirme çabaları da Türkiye'yı rahatsız etti. Irak'taki Kürtlerin, Rosneft petrol şirketinden petrol satışına karşılık bir milyar dolar alması ve 4 milyar dolar değerinde farklı projeler sağlanması konusunda bağlılığını bildirdi.

 

Bunun yanı sıra Kürdistan, uluslararası ticari şirketlerden 2 milyar dolar daha borç almış durumda. Ancak bütün bunlar, Kürdistan'ın Türkiye'ye güven duyduğu gerçeğini değiştirmez.

 

Türkiye'nin tavrı, sadece “bağımsızlık” döneminde Kürdistan’daki çıkarlarını sağlamlaştırmak için mi yoksa, Ankara'nın başta Amerika olmak üzere, yeni bölgesel haritada diğer taraflarla daha iyi bir şekilde müzakere etmesi amacıyla mı, henüz bilinmiyor.

 

Zaman, Türkiye'nin daha ne kadar Kürtlerin kendi kaderini tayin hakkına karışı gayrimeşru çıkışını sürdürebileceğini gösterecek. Ancak geri dönmeleri için yol hep açık kalacak. Özellikle Suriye'de olduğu gibi, Ankara'nın diplomasisinde hakim olan “reeldeki durum” sloganı, gerektiğinde uygulanmaya hazırdır.

 

Kaynak: Suudi merkezli el Hayat gazetesi

 

(Yazılar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır. Rûdaw Medya Grubu'nun kurumsal bakış açısıyla örtüşebilir ya da örtüşmeyebilir.) 

Yorumlar

 
aslan | 28.9.2017
Taktiksel degil açıkça kürt düşmanlığı yapıyorlar
Mehmet | 29.9.2017
Kimseyi kandırmayın gerçekçi olun. Taktiksel bir durum yok ortada. Açıkça Kürdistana yaptırım peşindeler. Yeni sınır kapısı açılacak silah zoruyla.
Adem Saracoglu | 30.9.2017
Malesef Türkiyede hakim olan KÜRT Alerjisinin disa vurumu.
11504 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

emel | 10.8.2018 06:15:26
türkiyede bankalardaki dolarlara çökecekler iddiaları dolaşıyor.
ABD: Brunson'ın eve dönmesi gerektiğini söyledik
| 10.8.2018 | (1)
heval dılbırin | 9.8.2018 17:44:39
hevale trump ...ı love you.))))))..adamsın be afrinin intikamı alıyor..
‘Türkiye’ye karşı başka yaptırımlar devreye sokulabilir’
| 9.8.2018 | (1)
heval dılbıriin | 7.8.2018 12:15:51
önce kürtler kend aralarında ortak olmay öğrensinler gerisi kolay...
Başkan Barzani: Ne ortaklığı ne de komşu olmayı kabul ettiler
| 7.8.2018 | (1)
mikaili | 4.8.2018 11:23:36
Türkmen kardeslerimiz sürekli Kürdistan ve Kürt düsmanligi yapan IT cephesini iyi tanisin.Bakin iste sonuc.Kürtler kerkükte etkili olmayinca sonuc...
KERKÜK - Kürt ve Türkmenlerin arazileri Araplara veriliyor
| 3.8.2018 | (1)

Rûdaw'da başka neler var?

Başkan Barzani: Ne ortaklığı ne de komşu olmayı kabul ettiler 7.8.2018 | (1)

Başkan Barzani: Ne ortaklığı ne de komşu olmayı kabul ettiler

“Bağımsızlık kimsenin vereceği bir hak değil" Tümünü gör
Başbakan Barzani, Abadi ile görüştü 30.7.2018 |

Başbakan Barzani, Abadi ile görüştü

Ülkedeki siyasi ve genel durumun yanı sıra Tümünü gör
Şivan Perwer’in ‘Türk andı’ anısı 28.7.2018 | (2)

Şivan Perwer’in ‘Türk andı’ anısı

18 Temmuz’da hayatını kaybeden Şivan Perwer’in Tümünü gör
0,578 seconds