Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Görüş

Gündemi yitirmek

Selahattin Çelik Tarafından 31.8.2017
Selahattin Çelik
Selahattin Çelik

İşin yasasıdır, rakibin kurallarıyla onu yenemezsin. Bugünkü Türkiye'de iktidar muhalifini oyun alanına çekmeyi beceriyor. Önceleri ayak direten muhalif, gevşiyor, inadından cayıyor. O artık iktidarın gündemine mahkum. Sanki danışıklı dövüş. Toplum çaresiz onları izliyor. Birkaç güncel örneği:

 

Malazgirt

 

Tarihle oynamak da siyasetten. Olaylar yalanla bezenir, efsaneleştirilir, olmayan kahramanlar yaratılır, Malazgirt Savaşı’ndaki gibi (26.08.1071).

 

Mervani Kürtleri tarihi, Kürt beylerinin Silvan yakınlarında bir dere kenarında biraraya geldikleri Selçuklu hükümdarına onbinden fazla Kürt atlıyı verdiğini yazar. Bu gücün Kürdistan'ı ve Anadolu'yu Selçuklulara açan savaşın kaderini tayin ettiğine vurgu yapan tarihçi çoktur. Ama Kürtlerin bu rolüne itiraz eden Türk tarihçi de çok.

 

Malazgirt başka şeyler de söylüyor. Alpaslan'ı öldüren, bir Kürt’tür. Nedense olay tarih kayıtlarında gerilere itiliyor. Halbuki Kürtler eliyle aynı akıbete uğrayan başka Selçuklu yöneticileri de var.

 

Söz konusu dere, Pamuk Çayı olmalı. İsim daha genç bir vahşeti hatırlatıyor. 09.04.1994 günü dere civarlarında çukurlara gömülmüş ve kafalarına kurşun sıkılmış üç Kürt’ün cesedi bulunur. Birinin parmağında evlilik yüzüğü vardı. Üzerinde Süheyla yazılıydı. Bu Necati Aydın idi. Diğer ikisi Mehmet Ay ve Ramazan Keskin idiler. JİTEM, Diyarbakır'da mahkeme kapısından almıştı onları.

 

Bırakın katiller, hırsızlar, Kürt toprağı üzerinde ırkçı ok yay şovlarıyla üstünlüklerini bize hatırlatsınlar. Bırakın üçkağıtçı din adamları fetva çıkarsınlar. Bırakın tarih müzesi Hasankeyf'i yıkıp bir katillerinin mezarını anıtlaştırsınlar. Hiçbiri ve de bin yıllık Türk-Kürt kardeşliği iddiası, Malazgirt'in işgalcilik ve utançla özdeşleştiğini gizleyemez.

 

MİT

 

MİT kirliliktir, ırkçılıktır, cinayettir (1927-1965 MAH, 1965'le MİT). 49'lar Davası, 1960 sürgünleri, 12 Mart 1971 darbesi Kürt davaları, 1970'lerin kontrgerilla işkence ve cinayetleri, MİT'in ürünlerinden sadece bazıları.

 

Mafya, MİT'in beslemesi. 12 Eylül 1980'le mafya, MİT örgütüne dönüştü. MHP'li katillerden mafyaya yönetici devşirildi; Alaattin Çakıcı, Kürşat Yılmaz, Abdullah Çatlı ve iktidarın prensi Sedat Peker gibi. Mafya arpalığı nedeniyle MİT ile polis teşkilatı hep kanlı bıçaklı oldular. Susurluk süreci (1996), pisliğin sadece küçük bir bölümünü açığa vurdu.

 

Avrupa ülkelerinde MİT cinayet demektir. Önce Ermeniler hedefti, sonra Kürtler. Paris'te üç Kürt kadınının katledilmesi ispatlı MİT işi.

 

CIA ayrı, Alman BND'sinin ve İsrail MOSSAD'ının desteği olmasaydı, MİT olmazdı. Türk yöneticilerinin sürekli hakaretlerine maruz Almanya, o cömertliğinden sıkıntı duyuyor mu hiç?

 

Bugün MİT'in baş hedefi Kürtler. Kızılay ve benzeri kurumlar MİT'in örtü örgütleri. Günümüzde bu 'hayırsever' kurumların sayısı çok daha fazla.

 

1994-1995 yıllarında Güney Kürdistan'da birçok rütbeli MİT elemanı saldırılarda öldüler. Siyasi ve askeri erkanın katıldığı tam tekmil devlet töreni ile gömüldüler. Bugün de kendilerini ele veriyorlar. Kürt otoritelerinin sessizliğine anlam vermek zor.

 

MİT ordunun bir örgütüydü. Şimdi tek adama bağlanmış. Yakışır. Sistem değişikliği mantığına uygun. Anlaşılmayan Kemalist muhalefetin itiraz mantığıdır. MİT'in karakterine ve yaptıklarına değil, şimdiki sahibine tepki gösteriyorlar. Zaten Kemalist muhalefetin/CHP'nin asıl çıkmazı bu değil midir?

 

"Adalet Kurultayı"

 

CHP de kahramanlık gösterisiyle başladı, adalete milliyetçilik damgasını vurdu. Bunu, AKP'nin Malazgirt şovuyla yan yana koyun...

 

Kürt için adalet, kimliği, dili, kültürü, tarihiyle doğrudan bağlantılıdır. Bu, milyonların sorunu. Kürt’ü Türkleştiren vatandaşlık adaleti, adalet değildir.

 

Gerçek adalet aranıyorsa, cesurca daha gerilere gidilmeli; 1920-1940'ların, 1924 anayasasının, dört darbenin adaletsizliği, Kürt şehirlerinin, Güney ve Batı Kürdistan'ın bombalanması kazılmalı, adaletsizliğin ideolojisi, politikası, aktörleri mahkum edilmelidir, yoksa o kutsal terimi tekrarlamanın bir anlamı yok.

 

Adaleti 2019 seçimlerine havale etmek ne kadar doğru? Ya kazanamasanız? Referandum ortada. Kazandırır mı hiç? Gitti beş sene daha. O zamana kadar bir şey mi kalır?

 

Adaleti ırkçılıktan temizlemekle işe başlamalısınız. Milliyetçi gözlüğü atmadan bunu yapamazsınız. Öğretmeni Cindoruk olan bunu yapamaz. Adalet yürüşüyüşünde umutlar yeşerdi. Milliyetçi inat ve korku, solmanın, sönmenin nedeni olabilir.

 

İşimiz zor mu?

 

Bir taraf şiddet kullanarak Kürt hareketini gündeminden uzaklaştırıyor, diğeri geleneksel milliyetçi kapıyı açık bırakıyor. İktidarı anladık, ya CHP'nin yaptığı? CHP'ninki, Türk milliyetçiliğinden duyulan korku mudur? Yoksa yegane amacı, inkarcı-milliyetçi statükoyu eski haliyle tesis etmek midir?

 

Kürt hareketinin yönünü Türkiye'ye çeviriyorlar. Belki önünde durulamaz ama ayrılığı muhafaza etmek gerekir. Temeli çürük ittifaklara balıklama dalmamak gerekir. Sivil hakların korunması geniş dayanışmaları gerektirir ama bu devletçi CHP'ye mahkum olmak demek değildir. En kötüsü de gündemsiz kalmaktır.

 

(Yazılar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır. Rûdaw Medya Grubu'nun kurumsal bakış açısıyla örtüşebilir ya da örtüşmeyebilir.)

Etiketler : Malazgirt, Tarih, CHP
2196 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

emel | 10.8.2018 06:15:26
türkiyede bankalardaki dolarlara çökecekler iddiaları dolaşıyor.
ABD: Brunson'ın eve dönmesi gerektiğini söyledik
| 10.8.2018 | (1)
heval dılbırin | 9.8.2018 17:44:39
hevale trump ...ı love you.))))))..adamsın be afrinin intikamı alıyor..
‘Türkiye’ye karşı başka yaptırımlar devreye sokulabilir’
| 9.8.2018 | (1)
heval dılbıriin | 7.8.2018 12:15:51
önce kürtler kend aralarında ortak olmay öğrensinler gerisi kolay...
Başkan Barzani: Ne ortaklığı ne de komşu olmayı kabul ettiler
| 7.8.2018 | (1)
mikaili | 4.8.2018 11:23:36
Türkmen kardeslerimiz sürekli Kürdistan ve Kürt düsmanligi yapan IT cephesini iyi tanisin.Bakin iste sonuc.Kürtler kerkükte etkili olmayinca sonuc...
KERKÜK - Kürt ve Türkmenlerin arazileri Araplara veriliyor
| 3.8.2018 | (1)

Rûdaw'da başka neler var?

Başkan Barzani: Ne ortaklığı ne de komşu olmayı kabul ettiler 7.8.2018 | (1)

Başkan Barzani: Ne ortaklığı ne de komşu olmayı kabul ettiler

“Bağımsızlık kimsenin vereceği bir hak değil" Tümünü gör
Başbakan Barzani, Abadi ile görüştü 30.7.2018 |

Başbakan Barzani, Abadi ile görüştü

Ülkedeki siyasi ve genel durumun yanı sıra Tümünü gör
Şivan Perwer’in ‘Türk andı’ anısı 28.7.2018 | (2)

Şivan Perwer’in ‘Türk andı’ anısı

18 Temmuz’da hayatını kaybeden Şivan Perwer’in Tümünü gör
0,438 seconds