Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Dünya

Macron’dan Abadi’ye: Kürtlerin hakları tanınmalı

Rûdaw Tarafından 5.10.2017
Macron - Abadi
Macron - Abadi

Paris (Rûdaw) - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Irak Başbakanı Haydar Abadi ile yaptığı basın açıklamasında, Irak'ın bütünlüğünü desteklediğini ifade ederek, “Kürtlerin hakları verilmeli” dedi.

 

Emmanuel Macron, Abadi’yi Elysse Sarayı’nda kabul etti. Görüşme sonrası ikili basın toplantısı düzenledi.

 

Macron, son zamanlarda Abadi ile telefonda Kürdistan Bölgesi'ndeki referandumu ele aldıklarını belirtti.

 

Macron referandumla ilgili şunları söyledi:

 

“Kürdistan'daki referandum Irak'ta güvensizlik oluşturdu. Referandumdan önce de birlikteliğin olduğu güçlü bir Irak'ı istediğimizi söylemiştik. Fransa ayrıca Irak Kürtleriyle güçlü ve dostane ilişkilere sahiptir, Kürtlerin hakları tanınmalı.”

 

Fransa Cumhurbaşkanı, ülkesinin sorunların çözümü için Bağdat ile Erbil arasında arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu kaydetti.

 

Irak’ta durumun olağan olmadığını belirten Macron, “Halen Havice ve Enbar’da IŞİD’e yönelik operasyon sürüyor. Kürdistan referandumu güvensizlik ve gerçek bir karfaça oluşturdu. Ayrıca eski Irak Cumhurbaşkanı ve tarihi Kürt lider Celal Talabani hayatını kaybetti. Bununlar birlikte Irak Başbakanı bir grup bakanla buraya geldi. Bu yüzden içtenlikle karşılıyoruz kendilerini” diye konuştu.

 

Fransa’nın Irak’ta ulusal barışın sağlanmasını istediğini Abadi’ye ilettiğini kaydeden Macron, Kürtler dahil bütün etnisitelerin taleplerine karşılık verebilecek bir yönetimin olması gerektiğine vurgu yaptı.

 

Kürdistan’ın bağımsızlık referandumu hakkında ise Fransa Cumhurbaşkanı şunları söyledi:

 

“Kürdistan Bölgesi’nde bir referandum yapıldı. Fransa Kürtlerin durumu hakkında hassas olmuştur ancak bu referandumun bütün sonuçlarını düşünmenizi istiyoruz. İstikrarlı, toprak bütünlüğü olan ve güçlü bir hükümete sahip bir Irak istediğimizi söyledik. Bu yüzden önümüzdeki haftalarda Irak’ın toprak bütünlüğü hakkında diyalog olmalı, Kürtlerin hakları anayasal çerçevede tanınmalı. Sadece bir yol var, o da halkın taleplerine saygı duymak. Biz de bu yolda sizinle birlikte olmak istiyoruz.”

 

Bölgede güvenliğin sağlanması gerekitğini söyleyen Macron, “Kürdistan Bölgesi Başkanı tarafından planlanan ve 25 Eylül’de yapılan referandum, siyasi kargaşa yarattı. Referandumdan sonraki gün Irak Başbakanı’nı arayarak diyaloğun tek çözüm yolu olduğunu söyledim. Gerçekten tebrik ediyorum kendilerini, şimdiye kadar durum sakin” diye ekledi.

 

Macron son olarak, Bağdat’ın talep etmesi halinde önümüzdeki dönemde arabuluculuk yapmaya hazır olduklarını dile getirdi.

 

Abadi Fransa’da yardım istedi

 

Irak Başbakanı Haydar Abadi ise, “Ortak bir düşmanımız var. Ayrıca bölgede barış ve istikrarın korunması için ortak bir görevimiz var. Irak’ın Fransa’yla olan nadir ilişkisi, Irak ve bölgede güven ve istikrarın sağlanmasında yardımcı olabilir” dedi.

 

2005 yılında Irak’ın büüyk çoğunluğunun oy verdiği bir anayasaya sahip olduklarını söyleyen Abadi, Kürtlerin de bu anayasaya destek verdiğini belirterek, şöyle devam etti:

 

“Ayrılmayla ilgili referandum, anayasanın ve tek sesliliğin dışına çıkmadır. Biz reddetik. Irak Federal Yüksek Mahkemesi ile parlamento, referandumun anayasal ve doğru olmadığı kararını verdi. Kürt vatandaşlarla gurur duyuyoruz çünkü Irak bütün Iraklılarındır, anayasa da bütün vatandaşların haklarına vurgu yapıyor. Irak’ta vatandaşlık konusunda derecelendirmemiz yok çünkü bu bir devlettir ve Irak vatandaşlarına hizmet etmek hükümetin görevidir. Hükümetimizin siyaseti budur.”

 

Irak hükümetinin Kürdistan Bölgesi sınır kapılarının Bağdat’a teslim edilmesi hakkında Abadi, “Biz aynı ülkedeyiz, ortak çıkarlar çerçevesinde yaşıyoruz. Gerek sınır kapıları, gerekse de tartışmalı bölgelerle ilgili merkezi hükümetin yetkileri anaysaya göre olmalıdır” diye konuştu.

 

Son olarak peşmergeye çağrıda bulunan Abadi, şunları söyledi:

 

“Peşmerge Güçleri’ne sesleniyorum; bizimle birlikte çalışın. Musul’un kontrolü için nasıl birlikte çalıştıysak tartışmalı bölgelerde de Iraklı güçlerle birlikte merkezi güçlerin komutasında olun.”

Yorumlar

 
mazlum-mazlumlara dua edin | 5.10.2017
Kürt kardeşim şiilere vs.zalimlere güvenme. Hep anayasa diyorlar, adı Müslüman olan bu insanlar kürtlere neden anayasayı uygulamıyor. Neden kürtlerin hakkı olan % 17 bütçe payı ve maaşları ödemiyor. O bölgede kürtler kadar insancıl olan, merhametli olan ve savaşçı olan bir halk yoktur. Zalimlere boyun eğmeyin. Zalimler için yaşasın cehennem. Allah mazlumlara yardım etsin. Amin......
8511 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

dirokvan | 19.7.2018 22:39:39
eeee eee .. ödül istemiyoruz ..özgür 1 vatan istiyoruz...oyalamayın..kandırmayın..
Roma’dan peşmergeye ödül
| Dün 10:25 | (1)
Deksur | 19.7.2018 17:23:30
Kürtler ortadoğunun demokrasi garantisidir.Kürtlersiz bir barışı düşünmek bir hayalden başka bir şey olamaz. Barzaniler Kürtlerin yüz akıdır .
Başbakan Barzani: Zor günler geçmek üzere, önümüzde daha parlak bir ufuk var
| 18.7.2018 | (1)
midem bulanıyor | 19.7.2018 13:37:35
insanın midesi bulanıyor ..çakal sen nasıl insansın...
Leyla'nın amcası tutuklandı
| 19.7.2018 | (1)
Ezuez | 19.7.2018 09:06:24
Büyük ozanın babası, yerin mekanın cennet olsun.
Mikaili | 19.7.2018 13:15:37
Allah razi olsun, Kürt milletine degerli bir evlat verdigi icin. Mekani cennet olsun.
Şivan Perwer'in babası hayatını kaybetti
| 19.7.2018 | (2)

Rûdaw'da başka neler var?

Başbakan Barzani Ankara’da 9.7.2018 |

Başbakan Barzani Ankara’da

Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin törenine katılması Tümünü gör
Başbakan Barzani: Sivil kayıplar ve TSK operasyonlarının sebebi PKK’nin işgalidir 4.7.2018 | (5)

Başbakan Barzani: Sivil kayıplar ve TSK operasyonlarının sebebi PKK’nin işgalidir

Barzani, en yakın fırsatta Türkiye’yi ziyaret Tümünü gör
0,563 seconds