Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

FOTO - Acıyı yüzlerinde taşıyorlar

Rûdaw 5.10.2017
765 İzlenme

Bangladeş (Rûdaw) - Rûdaw, Bangladeş - Arakan sınırında zor şartlar altında yaşamını sürdüren Arakanlı Müslümanların durumunu yerinden aktarıyor.

 

Binlerce Arakanlı Müslüman, ordu ve Budistlerin kendilerine uyguladığı şiddet sonucu yerlerinden olup, Bangladeş sınırına göç etmek zorunda kaldı. Çocuk, kadın ve yaşlıların yüzlerindeki derin hüzün ve maruz kaldıkları işkencenin izleri objektiflere yansıdı.

 

3 - 4 yaşlarında elleri kesilen küçük bir çocuk, bütün yaşananları özetliyor. Küçük çocuğun, Arakan'da evlerinin devlet güçleri tarafından ateşe verilmesi sonucu ellerinin yandığı öğrenildi. Yangın sonucu bütün fonksiyonlarını kaybeden ellerinin, kesildiği anlatıldı.

 

Annesi ve iki kardeşiyle birlikte çadırda yaşamlarını sürdüren küçük çocuk, Arakan'dan kaçamayan babasından günlerdir haber alamıyor.

 

Bir kadın ise, imam olan eşinin ordu ve Budistler tarafından öldürüldüğünü söyledi.

 

Rûdaw muhabiri, uluslararası yardım kuruluşlarının yeterli ölçüde Arakanlı göçzedelere yardım ulaştırmadığını belirtti. Çocukların bir bölümünün giyecek elbisesi olmadığı ve insanların yiyecek bulamadığı ifade edildi. Temiz içme suyunun zor bulunduğu kamplarda kolera salgını yayılıyor.

 

Dinlerinden dolayı zulme ve göçe maruz kalan Arakanlı Müslümanlar, kamplarda da Kur’an okumayı ve öğrenmeyi ihmal etmiyor. Zor şartlarda yaşadıkları halde, çocukların Kur’an öğrenmesi için küçük bir çadır tahsis edilmiş.

 

 

 

    
0,312 seconds