Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Dünya

'Saldırı olursa ABD sessiz kalmaz'

Rûdaw Tarafından 5.10.2017
Steve King

Washington (Rûdaw) - ABD Kongre Üyesi Steve King, “Birkaç gündür ABD Dışileri Bakanı Rex Tillerson ile görüşüyoruz. Önümüzdeki günlerde Tillerson, Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlığına ilişkin açıklama yapacak” dedi.

 

ABD Kongresi’nde Kürdistan’ın bağımsızlığına destek arttı. Demokrat ve Cumhuriyetçi üyeler bağımsızlığı Kürtlerin hakkı olarak görüyor.

 

Rûdaw’a konuşan ABD Kongre Üyesi Steve King, Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlık girişimlerini desteklediğini belirterek, şunları söyledi:

 

“Bağımsız olmak isteyen bir halkın kuşatılması hiçbir şekilde kabul edilemez. ABD Kongresi içinde Amerikan yönetiminin referanduma yönelik düşüncesinin değişmesi için sürekli bir girişim söz konusudur.”

 

Irak, Türkiye ve İran’ın Kürdistan’a saldırması ihtimaline karşı Amerika’nın sessiz kalmayacağını belirten King, şu ifadeleri kullandı:

 

“Bence, Türkiye ya da Kürdistan’ın herhangi bir komşusunun Kürdistan’a karşı askeri güç kullanması halinde bu, düşmanca bir davranış olarak algılanacaktır. Böyle bir durum ABD’nin tavrını da değiştirecek. Ayrıca, söz konusu ablukalarla özgür olmak isteyen halklar cezalandırılamaz. Bu durum ABD’nin değerlerine aykırıdır. Bunun için de söz konusu ablukaların kaldırılması gerekiyor.”

 

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, Güney Kürdistan’daki referanduma karşı tavrına ilişkin ise Steve King, şöyle dedi:

 

“Kürtlerin yüzde 92’sinin bağımsız devlet için oy verdiğini görüyoruz. ABD hükümetive Dışişleri Bakanlığı için özgürlüğünü ve kaderini tayin etmek isteyen bir halkın desteklenmesinin çok iyi bir fırsat olduğununa inanıyorum.

 

Dışişleri Bakanlığı tarafından böyle bir tavrın gösterilmesinden üzüntü duyuyorum. Umarım bunun göz önüne alırlar. Benim ve ABD Kongresi’ndeki diğer üyelerin ülkemin tavrını değiştirmesi konusunda çabası sürecektir.”

 

Son birkaç gündür ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile görüştüklerini belirten King, “Önümüzdeki günlerde Rex Tillerson, Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlığına ilişkin açıklama yapacak” diye konuştu.

 

Tillerson, Kürdistan Bölgesi’nde yapılan referandumu desteklemediklerini söymişti.

 

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı ise, Rex Tillerson’ın referandumla ilgili sözlerine, “ABD, herkesten önce Kürdistan'ın bağımsızlık kararına saygı duymalı ve kararı takdir etmeliydi” yanıtını vermişti.

Yorumlar

 
tespit | 5.10.2017
hizla muslunanlarla ilişkimizi keselim özgůrluģuntadina bakalim
Barzan | 5.10.2017
ABD,nin ortadogu siyasetini bilmeyen Rex Tillerson istifa etmeli.Boylesi siyaset bilmez bir ki§inin ABD di§i§leri bakani olmasi ABD ve dostlarinin zararinadir. Tehditkàr Tirk ve Iranilere cesaret veren bu bakandir.ABD,ye gùvenilmez imaji bu bakanin açiklamasi sonrasi bir dù§ùncedir.ABD bu bakani gorevden ayrilmasini istemedikce ortadogu saldirgan gùcleri tetditlerinden vàz etmez.
R-ENAS | 6.10.2017
BİZ KÜRTLER ARTIK ARABIN SOSYALİZMİ, TÜRKÜN İSLAMCILIĞI GİBİ İDEOLOJİLERDEN ARINMALIYIZ. ARTIK KÜRTLERİN KENDİLERİNE ÖZGÜ SOSYALİZMİ, İSLAMCILIĞI, KAPİTALİSTLİĞİ OLACAKTIR. BİZ KENDİ İDEOLOJİK DURUŞUMUZU GELİŞTİRMEK ZORUNDAYIZ. BAŞKALARININ KENDİ ÇIKARLARINA GÖRE ŞEKİLLENDİRDİKLERİ İDEOLOJİLERDEN KURTULMALIYIZ.BİZ BAŞKALARINI KENDİ İDEOLOJİK DURUŞUMUZA ENTEGRE ETMEK ZORUNDAYIZ.
Ali | 6.10.2017
ABD Disislerini cok wahim we cahilce bir aciklama yapti we tc yi irani iraki hatta suriyeyi bile cesaretlendirdi we pes pese sömürgeciler aciklama yaparak celiskilerini bir kenara birakip.Kürtlerle ugrasiyorlar yilanin basi tc dir.Dis isleri hemen istifa etmeli.
Abuzer | 6.10.2017
Maalesef ortadoğunun müslümanlık anlayışı, Ya Allah , Bismillah deyip, hırsızlık, tecavüz, ırkçılık, katliam yapmaksa, zaten onlar islamdan uzazktır. Vay ki o namaz kılanların haline ki, kıldıkları namazdan gafildirler ayetini hatırlatayım. İsraile laf edenlerin hırsız yobaz diktatörler de üstte yazdığım tanımlama içindedirler ve gafildirler. İsrail bir halkın bağımsız olması gerektiğini belirtmiştir, sadece kürtler iran ve türkiye ile daha çok iş ticaret yapmasına ragmen bu islamdan uzak ülkeler en çok karşı çıkan kesim olmuştur yazıklar olsun onlara, onlarin güttügü her türlü dini ve idieolojik siyasetine de.
11243 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

Ömer | 21.1.2018 11:29:45
Allah kanını akıttığınız masum Kürt milletinin ahını burnunuzdan getirecek. Allah sizin işgalci ordunuza geçit fırsat vermesin. Cenab-ı hak Kürt...
Bajare idir'e | 21.1.2018 12:02:39
He he tabi biz de yedik. demiyor afrin'e girmek isterken yedik roketi. TC nin isi gucu propaganda. Bashur da vurulan askeri izmir de intihar etti...
Askeri timin üstüne çığ düştü!
| 16 saat önce | (2)
kemken | 20.1.2018 21:30:40
esed'in gücü olsaydı işid'e terk etmezdi ülkesini.iran ve rusya olmasaydı zor alırdı o kazandığı toprakları...
Dönen münafıklıklar...! | 21.1.2018 12:00:18
Şöyle bir pazarlık ortada dolaşıyor ki ; Türkiye suriye arap ordusuna 100 tona yakın hafif ve ağır silah mermisi göndermiş.ve devamını gara...
Suriye'den Efrin uyarısı: Hava sahamıza girdiği an vururuz
| 18.1.2018 | (6)
Amed | 21.1.2018 11:32:44
Afrin siz işid artıklarına ve onları destekleyen işgalci Türk ordusuna mezar olacaktır. Tüm Kürtler seferber olmalı işgalcilere karşı dik durmamız...
ÖSO Efrin’e girdi
| 22 saat önce | (1)
soryaz | 21.1.2018 08:17:42
kürdistanlı olduğumuz için afrini savunacağız bunu hiç bir parti egolarını üste çıkartıp diğer kürdü ezmeye kalkışmasın...
Ömer | 21.1.2018 11:27:07
Afrin Kürtlerin Şerefi ve namusudur. Afrini Allah’ın izniyle koruyacağız. İşgalci Kürt düşmanlarına geçit vermeyeceğiz. Bugün, Türkler tarafından...
Efrin için uluslararası kampanya
| 21 saat önce | (2)

Rûdaw'da başka neler var?

Ruhani: Irak Kürtleri yasal haklarına kavuşmalı 17 saat önce |

Ruhani: Irak Kürtleri yasal haklarına kavuşmalı

Tahran’da bulunan Başbakan Neçirvan Barzani, İran Tümünü gör
Suriye'den Efrin uyarısı: Hava sahamıza girdiği an vururuz 18.1.2018 | (6)

Suriye'den Efrin uyarısı: Hava sahamıza girdiği an vururuz

Faysal Mikdad, olası Efrin operasyonu hakkında Tümünü gör
Bağdat'taki kritik toplantı sona erdi 13.1.2018 |

Bağdat'taki kritik toplantı sona erdi

İçişleri Bakanı Kerim Sincari Başkanlığında Tümünü gör
0,5 seconds