Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Dünya

'Saldırı olursa ABD sessiz kalmaz'

Rûdaw Tarafından 5.10.2017
Steve King

Washington (Rûdaw) - ABD Kongre Üyesi Steve King, “Birkaç gündür ABD Dışileri Bakanı Rex Tillerson ile görüşüyoruz. Önümüzdeki günlerde Tillerson, Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlığına ilişkin açıklama yapacak” dedi.

 

ABD Kongresi’nde Kürdistan’ın bağımsızlığına destek arttı. Demokrat ve Cumhuriyetçi üyeler bağımsızlığı Kürtlerin hakkı olarak görüyor.

 

Rûdaw’a konuşan ABD Kongre Üyesi Steve King, Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlık girişimlerini desteklediğini belirterek, şunları söyledi:

 

“Bağımsız olmak isteyen bir halkın kuşatılması hiçbir şekilde kabul edilemez. ABD Kongresi içinde Amerikan yönetiminin referanduma yönelik düşüncesinin değişmesi için sürekli bir girişim söz konusudur.”

 

Irak, Türkiye ve İran’ın Kürdistan’a saldırması ihtimaline karşı Amerika’nın sessiz kalmayacağını belirten King, şu ifadeleri kullandı:

 

“Bence, Türkiye ya da Kürdistan’ın herhangi bir komşusunun Kürdistan’a karşı askeri güç kullanması halinde bu, düşmanca bir davranış olarak algılanacaktır. Böyle bir durum ABD’nin tavrını da değiştirecek. Ayrıca, söz konusu ablukalarla özgür olmak isteyen halklar cezalandırılamaz. Bu durum ABD’nin değerlerine aykırıdır. Bunun için de söz konusu ablukaların kaldırılması gerekiyor.”

 

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, Güney Kürdistan’daki referanduma karşı tavrına ilişkin ise Steve King, şöyle dedi:

 

“Kürtlerin yüzde 92’sinin bağımsız devlet için oy verdiğini görüyoruz. ABD hükümetive Dışişleri Bakanlığı için özgürlüğünü ve kaderini tayin etmek isteyen bir halkın desteklenmesinin çok iyi bir fırsat olduğununa inanıyorum.

 

Dışişleri Bakanlığı tarafından böyle bir tavrın gösterilmesinden üzüntü duyuyorum. Umarım bunun göz önüne alırlar. Benim ve ABD Kongresi’ndeki diğer üyelerin ülkemin tavrını değiştirmesi konusunda çabası sürecektir.”

 

Son birkaç gündür ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile görüştüklerini belirten King, “Önümüzdeki günlerde Rex Tillerson, Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlığına ilişkin açıklama yapacak” diye konuştu.

 

Tillerson, Kürdistan Bölgesi’nde yapılan referandumu desteklemediklerini söymişti.

 

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı ise, Rex Tillerson’ın referandumla ilgili sözlerine, “ABD, herkesten önce Kürdistan'ın bağımsızlık kararına saygı duymalı ve kararı takdir etmeliydi” yanıtını vermişti.

Yorumlar

 
tespit | 5.10.2017
hizla muslunanlarla ilişkimizi keselim özgůrluģuntadina bakalim
Barzan | 5.10.2017
ABD,nin ortadogu siyasetini bilmeyen Rex Tillerson istifa etmeli.Boylesi siyaset bilmez bir ki§inin ABD di§i§leri bakani olmasi ABD ve dostlarinin zararinadir. Tehditkàr Tirk ve Iranilere cesaret veren bu bakandir.ABD,ye gùvenilmez imaji bu bakanin açiklamasi sonrasi bir dù§ùncedir.ABD bu bakani gorevden ayrilmasini istemedikce ortadogu saldirgan gùcleri tetditlerinden vàz etmez.
R-ENAS | 6.10.2017
BİZ KÜRTLER ARTIK ARABIN SOSYALİZMİ, TÜRKÜN İSLAMCILIĞI GİBİ İDEOLOJİLERDEN ARINMALIYIZ. ARTIK KÜRTLERİN KENDİLERİNE ÖZGÜ SOSYALİZMİ, İSLAMCILIĞI, KAPİTALİSTLİĞİ OLACAKTIR. BİZ KENDİ İDEOLOJİK DURUŞUMUZU GELİŞTİRMEK ZORUNDAYIZ. BAŞKALARININ KENDİ ÇIKARLARINA GÖRE ŞEKİLLENDİRDİKLERİ İDEOLOJİLERDEN KURTULMALIYIZ.BİZ BAŞKALARINI KENDİ İDEOLOJİK DURUŞUMUZA ENTEGRE ETMEK ZORUNDAYIZ.
Ali | 6.10.2017
ABD Disislerini cok wahim we cahilce bir aciklama yapti we tc yi irani iraki hatta suriyeyi bile cesaretlendirdi we pes pese sömürgeciler aciklama yaparak celiskilerini bir kenara birakip.Kürtlerle ugrasiyorlar yilanin basi tc dir.Dis isleri hemen istifa etmeli.
Abuzer | 6.10.2017
Maalesef ortadoğunun müslümanlık anlayışı, Ya Allah , Bismillah deyip, hırsızlık, tecavüz, ırkçılık, katliam yapmaksa, zaten onlar islamdan uzazktır. Vay ki o namaz kılanların haline ki, kıldıkları namazdan gafildirler ayetini hatırlatayım. İsraile laf edenlerin hırsız yobaz diktatörler de üstte yazdığım tanımlama içindedirler ve gafildirler. İsrail bir halkın bağımsız olması gerektiğini belirtmiştir, sadece kürtler iran ve türkiye ile daha çok iş ticaret yapmasına ragmen bu islamdan uzak ülkeler en çok karşı çıkan kesim olmuştur yazıklar olsun onlara, onlarin güttügü her türlü dini ve idieolojik siyasetine de.
11524 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

emel | 10.8.2018 06:15:26
türkiyede bankalardaki dolarlara çökecekler iddiaları dolaşıyor.
ABD: Brunson'ın eve dönmesi gerektiğini söyledik
| 10.8.2018 | (1)
heval dılbırin | 9.8.2018 17:44:39
hevale trump ...ı love you.))))))..adamsın be afrinin intikamı alıyor..
‘Türkiye’ye karşı başka yaptırımlar devreye sokulabilir’
| 9.8.2018 | (1)
heval dılbıriin | 7.8.2018 12:15:51
önce kürtler kend aralarında ortak olmay öğrensinler gerisi kolay...
Başkan Barzani: Ne ortaklığı ne de komşu olmayı kabul ettiler
| 7.8.2018 | (1)
mikaili | 4.8.2018 11:23:36
Türkmen kardeslerimiz sürekli Kürdistan ve Kürt düsmanligi yapan IT cephesini iyi tanisin.Bakin iste sonuc.Kürtler kerkükte etkili olmayinca sonuc...
KERKÜK - Kürt ve Türkmenlerin arazileri Araplara veriliyor
| 3.8.2018 | (1)

Rûdaw'da başka neler var?

Başkan Barzani: Ne ortaklığı ne de komşu olmayı kabul ettiler 7.8.2018 | (1)

Başkan Barzani: Ne ortaklığı ne de komşu olmayı kabul ettiler

“Bağımsızlık kimsenin vereceği bir hak değil" Tümünü gör
Başbakan Barzani, Abadi ile görüştü 30.7.2018 |

Başbakan Barzani, Abadi ile görüştü

Ülkedeki siyasi ve genel durumun yanı sıra Tümünü gör
Şivan Perwer’in ‘Türk andı’ anısı 28.7.2018 | (2)

Şivan Perwer’in ‘Türk andı’ anısı

18 Temmuz’da hayatını kaybeden Şivan Perwer’in Tümünü gör
0,906 seconds