Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Dünya

Makarenko: Kürtler Şam ile görüşmeli

Rûdaw Tarafından 6.9.2018
Vadim Makarenko
Vadim Makarenko

Erbil (Rûdaw) - Moskova Devlet Dil Üniversitesi Bölge Araştırmaları Teorisi Bölüm Başkanı Vadim Makarenko, “Kürtler Esad rejimi ile görüşerek diyalog kurmalı” dedi.

 

Vadim Makarenko, Suriye, Rojava, Efrin ve Kürtlerin geleceğiyle ilgili konuları Rûdaw’a değerlendirdi.

 

Vadim Makarenko, bölgesel güçlerin Suriye’de vekalet savaşı yürüttükleri için erken bir çözüm istemediklerini belirtti.

 

Rusya’nın Efrin operasyonunu engelleyecek gücü olmadığını iddia eden Makarenko, Rusya’nın Efrin operasyonunu engellemesi için Türkiye ile savaşması gerektiğini ifade etti.

 

7 yıldır devam Suriye’deki savaşta 500 bin kişi hayatını kaybetti. Suriye rejimi ile muhalefet arasında İdlib’te başlayacak çatışmalarla birlikte hayatını kaybedenlerin sayısının artması bekleniyor. Zira İdlib’te muhaliflere ait 60 bin silahlı milisin olduğu tahmin ediliyor.

 

Suriye rejimi 2015 yılında Rusya hava saldırıları ve İran milislerinin desteği olmadan önce yıkılmayla karşı karşıyaydı. Ancak Rusya ve İran’ın desteğinin ardından topraklarının büyük bir bölümünü aşırı gruplar ve IŞİD’den kurtarmayı başardı.

 

Rusya’nın Suriye’deki krizi sonlandırmak istediğini belirten Makarenko, “Rusya Ortadoğu’daki önemli bir ortağını kaybetmek istemiyor. Rusya ikinci olarak dünyaya küresel bir güç olduğunu ve kendisi olmadan sorunun çözülemeyeceğini göstermek istiyor” diye konuştu.

 

Makarenko, Rusya’nın dünyaya Suriye’deki krizin kendisi dışında çözülmeyeceğini gösterdiğini vurguladı.

 

Makarenko’ya göre, ABD ve diğer devletler Beşar Esad’i görevden uzaklaştırmak isteyerek hata etti. 

 

Makarenko, Esad’in iktidardan uzaklaştırılmasına ilişkin, “Esad’in düşmesi Suriye için iyi olmaz. Rusya rejimin değiştirilmesini istemiyor. Rusya, resmi Suriye hükümeti tarafından misafir edilen ilk devlet olduğu için bunu doğal hakkı olarak görüyor. Bana göre Esad’in düşmesi durumunda IŞİD Suriye’de iktidar olacaktı” değerlendirmesinde bulundu.

 

Suriye krizi Türkiye, İran ve Rusya’yı yakınlaştırdı. Bazı uzmanlar bu yakınlaşmanın taktiksel bazıları da stratejik olduğu görüşünde.

 

Makarenko, “Rusya, İran ve Türkiye’nin gücünü gözardı ederek Suriye topraklarına giremezdi. Rusya askerlerinin Suriye topraklarına gitmesi için coğrafi olarak ya İran ile Irak ya da Türkiye üzerinden Suriye’ye ulaşması gerekiyordu” ifadelerini kullandı.

 

ABD Başkanı Donald Trump askerlerini Suriye’den çekeceğine yönelik açıklamalarda bulunmuştu. Ancak ABD’li yetkililer İran milislerinin Suriye’de bulunduğu sürece askerlerini çekmeyeceklerini belirtiyor.

 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD askerlerinin Suriye’den çıkması gerektiğine yönelik açıklamada bulunmuştu. ABD ise İran ve terör Suriye’de kaldığı sürece ABD askerlerinin de kalacağını ifade ediyor.

 

Rusya’nın İran milislerinin Suriye’de bulunmasına ilişkin tavrına ise, “Bu konu Suriye hükümetiyle ilgili. Rusya, Suriye’deki durumun normalleşmesinin ardından İran güçlerinin ülkeden ayrılması görüşünde” dedi.

 

Kürtler, Rusya’yı Türkiye’nin Efrin operasyonuna destek vererek Kürtleri satmakla suçluyor.

 

Makarenko, “Rusya, Kürtlere Efrin’de Esad rejimini resmi olarak kabul etmeleri önerisinde bulundu. Esad’ın gerçekte Efrin’e göndereceği bir askeri gücü yoktu. Böyle bir durumda bölgenin Esad’ın kontrolü altında olması durumunda Rusya’nın bölgeyi koruması için bir gerekçe olurdu. Türkiye’yi bölgeye girmemesi konusunda engelleyebilirdi” ifadelerini kullandı.

 

ABD’nin Efrin’i teslim ettiğini iddi eden Makarenko, “ABD, TSK’nin Efrin’e girmesini engelleyebilirdi. Çünkü NATO’da ortaklar ve ABD’nin hava gücü var. Bütün imkanları vardı. Ancak Rusya böyle bir şey yapamazdı. Rusya’nın Efrin operasyonunu engellemesi için Türkiye ile savaşması gerekiyordu. Rusya’nın her yönüyle Türkiye’ye ihtiyaç duyduğu bir zamanda bu mümkün değildi” diye konuştu.

 

Kürtlere Esad rejimi ile yakınlaşma tavsiyesinde bulunan Makarenko, “Salih Müslim’in partisi kendisinde Esad rejimi ile ortak noktalarda anlaşma gücü görmeli. Onlar Suriye Kürdistanı’nda resmi olarak Esad rejimini tanımalı. Ama Kürtler otonomi talebinde bulunmalı ve haklarını savunmalı. Rusya’da Kürtleri desteklemeli” değerlendirmesinde bulundu.

 

Kürtlerin önünde bir çok fırsat olduğunu kaydeden Makarenko, Kürtlere Suriye’deki maçın iki taraf arasında oynanmadığı konusunda uyarıda bulunuyor.

 

Suriye krizinde bir çok aktör var. Bazıları en iyi yolun Şam ile diyalog olduğunu belirtiyor. Kürtler iyi oynamadıkları takdirde maçı kaybedecek. Böyle bir durumda ya herşeyi talep etmek ya da hiç bir talepte bulunmamak doğru değil.

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

Yasin | 11.2.2019 12:39:29
O kadar Türkiye düşmanı olmuşunuzki bu olayı bile hemen kürtlere bağladınız.Türkiyedeki Esadtan kaçan 300 bin kürd göktenmi geldi ? Bu kafaya sahip...
RAST | 11.2.2019 21:01:34
Ercis te Geliye Zilan in Katliaminin yapildigi köye (Hasanabad)yerlestirilen Kirgizlar bunlar(Xirxiz).
Van ve Hakkari'de Çin'e Doğu Türkistan protestosu
| 10.2.2019 | (9)
Davud | 11.2.2019 19:58:13
Kerkükte kürt kimliği bitti .Peşmerge gelse nolur gelmese nolur .Gelemez ayrıca
Sinem | 11.2.2019 20:00:31
Peşmergenin dönmesi Türkiyenin Kerküke el koymasını sağlar .
Türkmen Cephesi: Peşmerge'nin Kerkük’e dönmesi kabul edilemez!
| 11.2.2019 | (7)
NAMÜRIT | 11.2.2019 14:50:04
Atilan adim önemlidir, ulusaldir,kürdidir. HDP ve PKK kürtlerin tüm umutlarini yikti ,hendeklere gömdü. Yaptigi her is devlete yaradi. Kürdistani...
SILOPILI TEYI | 11.2.2019 16:27:29
GIRMEDIGINIZ KABAHAT;;... HATTA GENEL SECIMLERE BILE BELKIDE BASKANLIK SECIMLERINDE GIRER ERDOGAN RAKIP OLURDSUNUZ.;... HAKKINIZI YEMISLER VALLA AKP...
2 Kürt partisi seçimlere bağımsız katılıyor
| 10.2.2019 | (8)
tango | 11.2.2019 08:33:23
artik ders alin t.c icin her hangi parti deil tum körtler hedeftir ne kadar light olursaniz olun sonucta körtsunuz..tek careniz birbiri ile...
Rast | 11.2.2019 14:59:20
EE önce ona, sonra bana...olacagi belliydi. sirayla.
Başsavcılık’tan KKP ve PAK’a kapatma davası
| 11.2.2019 | (2)

Rûdaw'da başka neler var?

PKK yapma! 28.1.2019 | (24)

PKK yapma!

"PKK bu gerekçeyi altın tepside sunduğunda, o Tümünü gör
7 yaşındaki Mardinli Baver şampiyon oldu 27.1.2019 | (1)

7 yaşındaki Mardinli Baver şampiyon oldu

Oynadığı 11 maçtan da puan kaybetmeden galip Tümünü gör
Başbakan Barzani’den Şeladize açıklaması: Asla kabul etmiyoruz! 27.1.2019 | (17)

Başbakan Barzani’den Şeladize açıklaması: Asla kabul etmiyoruz!

Barzani, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Tümünü gör
0,75 seconds