Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Dünya

Eski peşmerge Hollanda polis teşkilatını yeniden yapılandırıyor

HÊMİN EBDULLAH Tarafından 11.1.2019
Hollanda üst düzey polis yetkilisi Saman, eski bir peşmerge
Hollanda üst düzey polis yetkilisi Saman, eski bir peşmerge

Eski peşmerge Süleymaniyeli Saman, Hollanda polis teşkilatı yeniden yapılandırılma sorumlusu olarak görev yapıyor. Büyük bir yetkili olarak görev yaptığı salonda, Hollanda’nın kuzeyindeki üç ilin güvenliğini sağlıyorlar. Saman yıllar önce bir mülteci olarak bulunduğu salonda artık üst düzey bir Hollandalı polis yetkilisi olarak görev yapıyor. Hollanda polisi Kürdistan bayrağının bulunduğu odasında çalışan Saman’a günlük raporlarını sunuyor. Daha önce Kürdistan’da peşmerge olan Saman, ülkesini acı içinde terketmek zorunda kalmış. Şu anda ikinci ülkesi Hollanda’da polis teşkilatının yenilenmesinden sorumlu olarak görev yapıyor. Hollanda Başbakanı etkili bir yönetici olan Saman’ı partisine üye olmaya davet etmiş.

 

70’li yıllarda Süleymaniye’de doğan Saman, 80’li yıllarda Süleymaniye sokaklarında yaşadığı günleri anımsıyor. Kalabalık bir evde yaşam ve Süleymaniye sokaklarında maç oynadığı günleri. Büyümenin ilk adımını büyük abisi Nakib Erselan’ın ilk kez Çarli Çaplin’in hayatını konu alan kitabını okuması için getirmesi ile atmış. Abisi kitabını okumasını ve detaylarını soracağını söylemiş. Saman’ın yaşamı sonraki yıllarda göçebe ve peşmerge olarak iç savaşta acı ve umutsuzluk içinde geçmiş. Bir kaç yıl sonra ise Saman’ın BKC silahlı fotoğrafı Hollanda Polis Koleji’nin duvarına asılıyor.

 

Saman, fotoğrafı çektiği zaman Hollanda’da yüksek rütbeli bir polis olacağını ve üç makam sahibi olacağını hayal bile etmediğini söylüyor.

 

Huzursuzluktan huzursuzluğa

 

Saman ayrıldığı dönem Kürdistan’da büyük bir istikrarsızlık varmış. Hollanda’ya varıp mülteci kampına gittiğinde, kampta Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) taraftarları arasında çekişmelerin Kürdistan’daki çekişmeden daha derin olduğunu görüyor.

 

Saman, nasıl olursa olsun buradan bir an önce kurtulması gerektiğine karar veriyor. Aksi takdirde sorunlarla karşılacağını düşünüyor. Saman Hollanda’da huzuru bulmaya karar veriyor ve her ne şekilde olursa olsun bir daha huzursuzluk yaşamak istemiyor. Hollanda’daki arkadaşlarının vasıtasıyla polis dünyasına giriyor. Polis kolejini normal bir öğrenciye göre daha kısa bir zamanda tamamlıyor. Bir öğretmeninin bana anlattığına göre, sınıfın en çalışkan ve disiplinli öğrencisiymiş ve öğretmenini dinlemesine engel olan arkadaşlarına tepki gösteriyormuş.

 

Öğrencilikten öğretmenliğe

 

Saman ile birlikte eğitim gördüğü koleje gidiyoruz. Öğretmenleri sarılarak karşılıyorlar ve Saman’la ilgili anılarını anlatıyorlar. Öğretmenleri bana, Saman’ın devamlı bir şekilde koleje gelerek öğrencilere bazı derslerde eğitim verdiğini aktarıyor. Birlikte ders verdiği sınıflardan birisine gidiyoruz. Sınıf sarı saçlı Hollandalı öğrencilerle dolu. Saman konuşmaya başlayınca anlatımlarında anılarımı görüyorum. Zamanında o polislere mültecilik talebinde bulunmuş havası yok.

 

Kürdistan ve Hollanda arasında

 

Saman, Hollanda polis teşkilatında üç önemli görev yürütüyor. Hollanda polis teşkilatının yenilenmesi, Hollanda’nın kuzeyinde bilgi toplama merkezi sorumluluğu ve Hollanda’nın kuzeyinde mülteci sorumluluğu görevlerini yürütüyor. Saman, Hollanda’da 71 bin Kürt’ün yaşadığını ve bir çok dosyada Kürtlere yardımcı olduğunu belirtiyor.  Saman, polisin görevinin Kürt ya da başka milletlerden olanlara yardımcı olmak olduğunu ifade ediyor. Saman, Hollanda’nın kuzeyinde polis teşkilatında uygulanan projelerden sorumlu olan tek kişi. Giderek görüyoruz. Hollanda’daki bu Kürt polis yetkilisinden bahsedilince insan bir Kürt olarak gurur duyuyor. İş arkadaşları Saman’ın her zaman Kürdistan’ı anlattığını ve odasında da Kürdistan bayrağı olduğunu söylüyor. Ancak bu Hollanda’ya olan sevgisinin azalmasına neden olmamış.

 

Her yer izleniyor

 

Saman, Hollanda polis teşkilatının sistemiyle gurur duyuyor. Saman, Hollanda’da büyük terör saldırılarının yaşanmamasının gizemini bize anlatıyor.

 

Saman, “Hollanda’da toplum polisi olarak tanımlanan bir polis yapılanması var. Hollanda’da her 2 bin 500 kişiden oluşup mahallelerde yaşayan her bir grubun yaşam, güvenlik ve emniyetini takip eden bir polis görevli. Görevli polis sorumlu olduğu kişilerin, doğum, ölüm ve yaşam biçimi gibi detaylı bilgilerine sahip. Vatandaşlar ile polis arasında öyle bir güven tesis edilmiş ki, mahallelerinde yaşanan her şeyi görevli polise aktarıyorlar. Polisler kimsenin gidemediği hassas bölgelere kadar giriyorlar” dedi.

 

Büyük bir salonda bir çok polis bilgisayarlarının başında Hollanda’nın kuzeyini sokak sokak, cadde cadde izliyorlar. Polisler gelen şikayet mesajlarına anında cevap vererek önlerindeki kameralardan olayın yaşandığı bölgeyi izliyorlar. Durumu izleyen polisler alandaki ekipleri olaylara müdahale etmesi için hemen bilgilendiriyorlar. Sorunları bu şekilde çözüyorlar.

 

Cevap verilmeyen proje

 

Saman, Hollanda polis teşkilatı sisteminin Kürdistan’da da uygulanmasını çok istiyor. Uzun yıllar yürüttüğü lobi çalışmaları sonucunda Kürdistan’da polis sendikası kurmak amacıyla Hollandalı yetkilileri buna bütçe ayırması konusunda ikna edebilmiş. Kürdistan polis teşkilatının da Hollanda polis teşkilatı gibi profesyonelleşmesini istiyor. Kürdistan’da da uzun bir dönem bu proje için çalışmış ve projenin yasa tasarısı olarak parlamentoya gelmesini sağlamış. Saman, sendikanın kurulmasıyla ilgili tüm masrafların Hollanda Polis Sendikası tarafından ödeneceğini ve bütün hazırlıkların da Hollanda tarafından yürütüleceğini belirtiyor. Ayrıca projenin uygulanması ile birlikte Kürdistan Polis Sendikası’nın yıllık 2 milyon dolar gelir elde edeceğini vurguluyor.

 

Saman, “Belki şu anda Kürdistan’da polislerin eğitimi için bundan daha çok paralar harcanıyordur. Ama Hollandalılar sendika aracılığıyla bu tecrübeyi Kürdistan’a daha hızlı bir şekilde aktarabilir. Daha önce bu projeyi Güney Afrika ve Türkiye için uyguladılar. Kürdistanlı yetkililer hiçbir cevap vermediler ve projeye ciddi bir şekilde yaklaşmadılar” diye konuştu.

 

Kürdistanlı yetkililerin bu tavrı, eski peşmerge ve şu anda üst düzey Hollanda polisi yetkilisi olan Saman’ı üzmüş.

 

Saman, “Onlara karşı hiçbir minnetim ve bu projeden bir kazancım da yok. Ancak Hollanda gibi bir devletin sendikası gelerek masraflarını üstlenecek ve bir çalışma yapacak. Siz onlara projeyi kabul edip etmediğinize dair açık bir şekilde cevap vermeyeceksiniz. Dünyanın neresinde böyle bir şey var anlayamıyorum” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

 
Rudawa bu haber için TEŞEKKÜRLER | 11.1.2019
Saman beye teşekkürler aynı düşünceleri taşıyorum, türkiye de de benzer durumlar var, gelişmek istemeyenler maalesef yenilirler ve geriye giderler, aynen buraya yazıyorum bir rüzgar eserse dağılıp giderler... Kürdistan bölgesi yöneticileri iyi çalışmıyor, araba makam mevik rahatlığı hiç iyi değildir. beş para etmez ışıd silah üretim fabrikaları kuruyordu modern değil ama yapıyordu adamlar, kobanede drone ile canlı yayın yaparken onların tv video konusundaki uzmanlıkları, video efektleri gelişmiş tv kanallarında dahi yoktu... Kürdistan bölgesi israili örnek alsın , avrupa ülkelerini örnek alsın gerçekten ben hayret ediyorum, bakın kerkük gibi kazanımlarınızın hepsi elden gidebilir. uyanın, çalışın, gelişin, geliştirin, gelişmeyee açık olun, lükse fazla önem vermeyin, kökten çalışmayı , öğrenmeyi teşvik edin. işte size bir örnektir bu haber. IKBY partileri milletvekiller belediye başkanları ve meyda organları böyle haberleri hem görsel hem yazılı olarak vermelidirler, belki ders alırlar, belki uyuyanlar uyanırlar. siz uyanırsanız kendinize yeterseniz kimseye ihtiyaç kalmaz.
HÊMİN EBDULLAH a TEŞEKKÜRLER | 11.1.2019
HÊMİN EBDULLAH a Texekkürler bu haber için.
Yeni bir yorum gönder
Misafir olarak yorum yap ya da kullanıcı adını gir
3180 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

Ahmet | 20.1.2019 12:12:59
1. Domuz neden vuruluyor? Domuzu keyfiyetten öldüren ve öldürülmesini normal gören bir toplumun hayvanlara bakış açısında bir problem var. Böyle bir...
Soro | 20.1.2019 13:29:56
Her türlü zorbalin bizim cografyada mevcut.. Su insan kiliklilara birazda doga egitimi verilse....
Dersim’de kaçak avcılar vaşak vurdu
| 5 saat önce | (2)
silopili teyi | 20.1.2019 13:14:22
askeriyle polsiiyle diplomati ve siyasetcisiyle soygun yolsuzluk kacakcilik yani bilumum tum yasadisi islere bulasan bir sistem ve iktidar
Diyarbakır’da Emniyet Müdürü gözaltına alındı
| 5 saat önce | (1)
mevan | 20.1.2019 12:18:04
İKBY maalesef pazif çalışıyor, Kerkük ile ilgili soruşturma halen açılmış değil , kerkük ışitten kaçan ırak ordusu ve haşdi şabiye teslim edilmiş...
Necmeddin Kerim: Hâlâ Kerkük’ün resmi valisiyim
| 8 saat önce | (1)
roj | 19.1.2019 21:18:43
rojava için en iyi çözüm esadla anlaşmak ve kürt hareketi de bilmeliki asıl önemli olan mücadele ve direniş değil başarmaktır.
alan | 20.1.2019 08:20:17
trump senin gözün para kör etmiş amerikanın şerefini 5 para ettin hayatımda ilk defa amerikayı bu kadar perişan görüyorum..amerikanın değerleri bu...
Trump’tan Suriye’den çekilme açıklaması
| 20 saat önce | (2)

Rûdaw'da başka neler var?

Fırat’ın doğusu için sürpriz plan: 6 bin peşmerge ile... 9.1.2019 | (10)

Fırat’ın doğusu için sürpriz plan: 6 bin peşmerge ile...

PKK’yi sürece katmadan Türkiye’nin tepkilerini Tümünü gör
Kürt partiler ittifak kurdu 7.1.2019 | (12)

Kürt partiler ittifak kurdu

Deklarasyonunun tam metni yayımlandı Tümünü gör
Akar: TSK bir görev almış, önümüzdeki günlerde yerine getireceğiz 1.1.2019 | (4)

Akar: TSK bir görev almış, önümüzdeki günlerde yerine getireceğiz

"TSK bir görev, sorumluluk almış, vazife Tümünü gör
0,36 seconds