Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Dünya

Fransa'dan referandum açıklaması

Rûdaw Tarafından 19.9.2017
Emmanuel Macron
Emmanuel Macron

New York (Rûdaw) - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kürdistan Bölgesi’nde 25 Eylül’de yapılacak olan bağımsızlık referandumuna ilişkin, “Fransa hiçbir zaman demokratik hakların karşısında değildir” dedi.

 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda konuşan Emmanuel Macron, Kürdistan Bölgesi’nde 25 Eylül’de yapılacak olan bağımsızlık referandumuna değindi.

 

Rûdaw muhabiri Mecid Nizameddin Gly’nin, “Bu sabah Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştünüz. Türkiye; Fransa, Türkiye ve BM’nin diplomatik kanallar yoluyla Kürdistan Bölgesi-Irak’ın kuzeyindeki bağımsızlık referandumuna engel olmak istiyor. Bu konuyla ilgili sormak istiyorum Fransa’nın aynı zamanda Kürtlerle tarihi dostluğu var. Fransa niçin Irak’ın kuzeyinde, Kürdistan’da bir demokrasi sürecinin engellenmesi için yapılan baskının bir parçası olmak istiyor?” sorusuna Macron şu yanıtı verdi:

 

“Fransa hiçbir zaman diplomatik bir diğer anlamda demokratik bir sürecin önünde engel olacak bir inisiyatifte yer almayacaktır. Sizin de dediğiniz gibi ülkemin Kürtlerle, özellikle de Irak Kürtleriyle tarihi bir ilişkisi bulunmaktadır. Bu ilişki bir süredir vardır. Kendi tarihine sahip çıkan ve mücadele eden bu halka her zaman saygımız vardır.

 

Başkan Barzani, 25 Eylül’de sonucunun bütün Irak Kürdistanı için bağımsızlıkla sonuçlanacak bir referandum yapmak istemektedir. Bu referandumun yapılması durumunda, Irak Kürtlerinin hükümette ve anayasa çerçevesindeki temsiliyetinin daha iyi olması için yapılmasını umuyorum. Neden? Çünkü bugün bizim kendi topraklarında ve siyasi düzlemde istikrarlı bir Irak’a ihtiyacımız var. Dışişileri bakanı, Fransa’nın bu görüşünü yinelemek için birkaç hafta önce Irak’a gidip Bağdat’ı ziyaret etti, sonra da Erbil’e gitti.

 

Burada şunu açık bir şekilde söylemek istiyorum: Fransa Irak’ın istikrarlı, başbabakanının da başarılı olmasını umut ediyorum. Ancak ölçülü bir siyaset ve hükümet olmasını, Irak’taki bütün azınlık ve oluşumlara, özellikle de Kürtlere saygılı olmasını umuyorum. Bu yüzden de Başkan Barzani’den, referanduma gitmek istiyorsa, bunu kendi iradesi Irak’ta göstermek için yapmasını talep ediyorum, bütün bölgede olumsuz sonuçlar doğuracak bir ayrılık için değil.”

 

 

  

Macron’un, İngilizce’ye hatalı çevrilen sözlerinin, Kürtçe’ye yapılan tercümesi:


“Fransa asla diplomatik ve demokratik bir sürece engelin bir parçası olmaz. Fransa’nın Kürtlerle, özellikle de Irak Kürtleriyle bir geçmişi var. Uzun bir süredir ilişkileri var ve hem tarihleri hem de değerlerini korumak için savaşan o halka büyük saygı duyuyorum. Başkan Barzani 25 Eylül’de referandum yapmak istiyor. Bu referandum, Irak Kürdistanı’nın tamamı için bağımsızlık getirebilir. Bu referandum yapılırsa, Kürtlerin, anayasa çerçevesinde Irak hükümetinde yaraşır bir temsiliyetlerinin olmasını isterim. Bunu diyorum çünkü istikrara, toprak ve siyasette istikrara ihtiyacımız var. Bu yüzden Irak Başbakanı’nın zayıflatılmasını istemiyorum. Dışişleri bakanımız birkaç hafta önce Irak’ı ziyaret ederek Fransa’nın devamlı tavrını açıkladı. Fransa’nın Irak’ta istikrardan yana olduğu konusunda net olmak istiyorum. Başbakanın başarısını görmek istiyoruz ancak aynı zamanda siyasi dengeyi barındıran bir hükümet olmasını ve bütün oluşumlara, özellikle de Kürtlere saygı duymasını istiyoruz. Başkan Barzani’den, bu referandumu yapması durumunda, katılan bütün halk için Irak’taki kurumlarda bir fırsata dönüştürmesini talep ediyorum. Olumsuz sonuçlar doğuracak bir şekilde değil.”

Yorumlar

 
Enes | 19.9.2017
Destekler artmaya başladı.. YAŞASIN TAM BAĞIMSIZ KÜRDİSTAN
zemzem yeni | 20.9.2017
Helal olsun sana Macron, demokratik ve insani olan hakların karşısında olan demokrat olamaz, islam ve müslüman hiç olamaz müslüman islam geçinenlere. Dünya kürtlerle beraber, sadece zamanlamanın uygun olmadığını söylüyorlar, riyakar ve sahtekarlar ise meseleyi ters yüz ediyorlar, kendi oldu bittilerini örtmek için oldu bitti kelimelerini kullanıyorlar.
azad | 20.9.2017
bu noktadan geri dönüş kürtlerin umudunu kırar, bin yıldır kürtler açlıktan ölmedi yine açlıktan ölmez.. yaşasın BAĞIMSIZLIK YAŞASIN KÜRDİSTAN
yasasin Macron | 20.9.2017
adam gibi adam, digerleri gibi sinsi ve ciliz degil!.
10676 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

Ahmet | 15.12.2017 13:59:43
HUDAPAR i takdir ediyxorum, Allahin izniyle gelecegin Partisisiniz cünkü Allahin yardimi sizinle olacak.Biji HUDAPAR Partiya Kurde Musluman.
tarsusi | 15.12.2017 15:50:14
evt israil işgal etii ama Neden KERKÜK için sesiniz çıkmadı EY HÜDAPAR aynısı KERKÜK için de yapılmalıydı
HÜDA PAR’dan protesto mitingi
| 19 saat önce | (5)
Medo | 14.12.2017 14:40:42
"Türkçü dini asimilasyonun ürünleri. Kuşkusuz Kürt realitesinden uzaklaşmayı ifade ediyor. Devletin istediği Kürtlük budur." Bu söz bazı kürtlerin...
Hak Kurdi | 15.12.2017 13:02:18
Yüreğine sağlık....
Kudüs piyangosu
| 14.12.2017 | (2)
Bilal | 15.12.2017 10:38:40
Evet Kürdistanda ABD mucizesi yüzünden Kürtler nerdeyse bütün kazanımlarını kaybetti.Siz büyük devletsiniz ya Kürtlere çok sahip çıktınız ! Haşdi...
McMaster: Kürdistan Bölgesi’nde görülenler mucizedir
| 21 saat önce | (1)
Ali | 14.12.2017 23:34:36
Kardeş Türk ve Kürt halkı maalesef iyi yönetilmiyor.
Caferi’den Rûdaw muhabirine: Sürekli soru soruyorsun öne gel
| Dün 11:51 | (1)

Rûdaw'da başka neler var?

McMaster: Kürdistan Bölgesi’nde görülenler mucizedir 21 saat önce | (1)

McMaster: Kürdistan Bölgesi’nde görülenler mucizedir

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster, Kürdistan Tümünü gör
Şengal’de Araplaştırma politikası yeniden 23 saat önce |

Şengal’de Araplaştırma politikası yeniden

Heşdi Şabi’nin Şengal ve çevresini ele geçirmesi Tümünü gör
Çekya: Her alanda yardıma hazırız Dün 09:36 |

Çekya: Her alanda yardıma hazırız

Başbakan Barzani dün akşam, Çekya Bağdat Tümünü gör
0,344 seconds