Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Kültür/Sanat

21.9.2017
Dünyanın ilk
250 İzlenme
Manchester Üniversitesi'ndeki bilim adamları, dünyanın ilk moleküler robotunu yarattılar ve bu moleküler diğer moleküllerin oluşturulması da dahil olmak üzere temel görevleri yerine getirebiliyor.

Bir milyonuncu boyutta olan küçük robotlar, küçük bir robot kolu kullanarak hareket ettirilerek, moleküler yük oluşturmak için programlanabiliyor.

Her bir robot, tek bir molekülü manipüle edebiliyor ve sadece 150 karbon, hidrojen, oksijen ve azot atomundan oluşuyor. Bu boyutları bağlam içine koymak için, birbirlerinin üzerine yığılmış bu robotların milyarlarca milyarlık kısmı yine de sadece tek bir tuz tanesi kadar boyuta sahip oluyor.

Robotlar, daha sonra bilim adamları tarafından temel görevleri yerine getirmek üzere kontrol edilebilen ve programlanabilen özel çözeltilerde kimyasal reaksiyonlar gerçekleştirerek çalışıyor.

Gelecekte bu robotlar tıbbi amaçlar, ileri üretim süreçleri ve hatta moleküler fabrikalar ve montaj hatları inşa etmek için kullanılabilecek.

Üniversitenin Kimya Okulu'ndaki araştırmaları yöneten Profesör David Leigh, "Her madde atomlardan oluşur ve bunlar molekülleri oluşturan temel yapı taşlarıdır. Lego tuğlalardan çok basit bir robot inşa edebileceğiniz gibi, robotumuz tam anlamıyla atomlardan yapılmış bir moleküler robottur dedi.

'Robotların bir araba montaj hattında nasıl kullanıldığına dair örnek veren David Leigh; Bu robotlar bir panel alır ve bir arabanın karoseri yapımı için doğru şekilde perçinlenebilecek şekilde yerleştirir. Böylece, fabrikadaki robot gibi, moleküler sürümümüz de moleküler seviyede çok daha küçük bir ölçekte farklı ürünleri oluşturmak için bileşenleri farklı yollarla konumlandırmak ve perçinlemek üzere programlanabilir. "

Çok küçük makine kullanmanın yararı, malzemelere olan talebi büyük ölçüde azaltır, ilaç keşfini hızlandırabilir ve geliştirebilir, güç gereksinimlerini önemli ölçüde düşürür ve diğer ürünlerin minyatürünü hızla artırır. Bu nedenle, moleküler robotlar için olası uygulamalar son derece değişken ve heyecan vericidir.

Profesor Leigh şöyle diyor: 'Moleküler robotik makinelerin minyatüründe nihai durumu temsil ediyor. Amacımız en küçük makineleri tasarlamak ve mümkün kılmaktır. Bu sadece bir başlangıç ​​ancak moleküler fabrikalardaki montaj hatlarında moleküler ve malzemeler oluşturmak için moleküler robotların 10 ila 20 yıl içinde kullanılmaya başlanacağını öngörüyoruz. "

Böyle küçük bir makineyi kurmak ve işletmek son derece karmaşıkken, ekip tarafından kullanılan teknikler basit kimyasal süreçlere dayanmaktadır.

Profesor Leigh ekledi: 'Robotlar kimya kullanılarak toplanıp işletiliyorlar. Atomların ve moleküllerin birbirleriyle nasıl tepki verdikleri ve daha küçük moleküllerden moleküllerin nasıl daha büyük bir molekül oluşturduğuna dair bilim budur.

'Bilim adamları ilaçları ve plastikleri basit kimyasal yapı taşlarından yapmak için kullandıkları işlemin aynısıdır. Daha sonra, nano-robotlar kurulduktan sonra, robotlara ne yapıp ne zaman ne yapılacağını ve tıpkı bir bilgisayar programı gibi kimyasal girdiler ekleyerek bilim adamları tarafından işletiliyorlar. "

Tarih: 21 Eylül 2017
Kaynak: Manchester Üniversitesi
Haber: Yusuf Demir

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

Soro | 19.9.2018 18:20:34
Devlet olmak, ancak kisisel cikarlarinizi bir tarafa birakarak ulasabilirsiniz...
KDP ile KYB Kerkük için anlaşamadı
| Dün 06:10 | (1)
Zındi | 17.9.2018 20:18:16
Kerkük hep arap oldu zaten.Azalması normal
ilker | 19.9.2018 13:45:09
Herkes çoluk çoğunun derdinde,huzurun olduğu yerde nüfus da artar.Baştakiler strateji ve devlet dedinde olsa da halkın gündemi herzaman farklıdır.
Kürdistan Bölgesi’nde nüfus artış hızı düşüyor
| 14.9.2018 | (4)
Emine | 19.9.2018 13:00:50
Kürtlere bir faydasi olmaz... Yine ihanete ugrayacagiz,,, Biji Kürd u Kurdistan
İşte Kürt cumhurbaşkanı adayı
| Dün 02:30 | (1)
Cep-Re | 19.9.2018 08:22:41
Allah rahmet eylesin, IKBY nin tüm yetkilileri ve tüm yaşanlar kendilerine çeki düzen vermeli, zenginlik kaynaklarını geliştirmeli, kara hava savunma...
Ege’de boğulanlar Süleymaniyeli
| 18.9.2018 | (1)

Rûdaw'da başka neler var?

5 gün Türkiye’de olmak! Dün 11:17 |

5 gün Türkiye’de olmak!

Kırmızı listede aransam ne olurdu la? Tümünü gör
Başkan Barzani’den mesaj: Onları destekiyor ve acılarını paylaşıyoruz 5.9.2018 |

Başkan Barzani’den mesaj: Onları destekiyor ve acılarını paylaşıyoruz

Başkan Mesud Barzani, Irak’ın Basra kentinde dün Tümünü gör
0,313 seconds