Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Kültür/Sanat

21.9.2017
Dünyanın ilk
239 İzlenme
Manchester Üniversitesi'ndeki bilim adamları, dünyanın ilk moleküler robotunu yarattılar ve bu moleküler diğer moleküllerin oluşturulması da dahil olmak üzere temel görevleri yerine getirebiliyor.

Bir milyonuncu boyutta olan küçük robotlar, küçük bir robot kolu kullanarak hareket ettirilerek, moleküler yük oluşturmak için programlanabiliyor.

Her bir robot, tek bir molekülü manipüle edebiliyor ve sadece 150 karbon, hidrojen, oksijen ve azot atomundan oluşuyor. Bu boyutları bağlam içine koymak için, birbirlerinin üzerine yığılmış bu robotların milyarlarca milyarlık kısmı yine de sadece tek bir tuz tanesi kadar boyuta sahip oluyor.

Robotlar, daha sonra bilim adamları tarafından temel görevleri yerine getirmek üzere kontrol edilebilen ve programlanabilen özel çözeltilerde kimyasal reaksiyonlar gerçekleştirerek çalışıyor.

Gelecekte bu robotlar tıbbi amaçlar, ileri üretim süreçleri ve hatta moleküler fabrikalar ve montaj hatları inşa etmek için kullanılabilecek.

Üniversitenin Kimya Okulu'ndaki araştırmaları yöneten Profesör David Leigh, "Her madde atomlardan oluşur ve bunlar molekülleri oluşturan temel yapı taşlarıdır. Lego tuğlalardan çok basit bir robot inşa edebileceğiniz gibi, robotumuz tam anlamıyla atomlardan yapılmış bir moleküler robottur dedi.

'Robotların bir araba montaj hattında nasıl kullanıldığına dair örnek veren David Leigh; Bu robotlar bir panel alır ve bir arabanın karoseri yapımı için doğru şekilde perçinlenebilecek şekilde yerleştirir. Böylece, fabrikadaki robot gibi, moleküler sürümümüz de moleküler seviyede çok daha küçük bir ölçekte farklı ürünleri oluşturmak için bileşenleri farklı yollarla konumlandırmak ve perçinlemek üzere programlanabilir. "

Çok küçük makine kullanmanın yararı, malzemelere olan talebi büyük ölçüde azaltır, ilaç keşfini hızlandırabilir ve geliştirebilir, güç gereksinimlerini önemli ölçüde düşürür ve diğer ürünlerin minyatürünü hızla artırır. Bu nedenle, moleküler robotlar için olası uygulamalar son derece değişken ve heyecan vericidir.

Profesor Leigh şöyle diyor: 'Moleküler robotik makinelerin minyatüründe nihai durumu temsil ediyor. Amacımız en küçük makineleri tasarlamak ve mümkün kılmaktır. Bu sadece bir başlangıç ​​ancak moleküler fabrikalardaki montaj hatlarında moleküler ve malzemeler oluşturmak için moleküler robotların 10 ila 20 yıl içinde kullanılmaya başlanacağını öngörüyoruz. "

Böyle küçük bir makineyi kurmak ve işletmek son derece karmaşıkken, ekip tarafından kullanılan teknikler basit kimyasal süreçlere dayanmaktadır.

Profesor Leigh ekledi: 'Robotlar kimya kullanılarak toplanıp işletiliyorlar. Atomların ve moleküllerin birbirleriyle nasıl tepki verdikleri ve daha küçük moleküllerden moleküllerin nasıl daha büyük bir molekül oluşturduğuna dair bilim budur.

'Bilim adamları ilaçları ve plastikleri basit kimyasal yapı taşlarından yapmak için kullandıkları işlemin aynısıdır. Daha sonra, nano-robotlar kurulduktan sonra, robotlara ne yapıp ne zaman ne yapılacağını ve tıpkı bir bilgisayar programı gibi kimyasal girdiler ekleyerek bilim adamları tarafından işletiliyorlar. "

Tarih: 21 Eylül 2017
Kaynak: Manchester Üniversitesi
Haber: Yusuf Demir

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

Adem75 | 13.12.2017 19:32:35
Sen tanısan ne olur tanımasan olur..Ben de Amedi Kürdüstanı başkenti ilan ediyorum sadece ediyorum
İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan Filistin kararı
| 19 saat önce | (1)
Welat | 13.12.2017 17:26:49
Kürtlerin önü almak için planlı operasyondur. İlerisi için düşünülmüş. Onlar diyor ki belki ilerde peşmerge organize olup saldırırsa boyle stratejik...
Heşdi Şabi operasyona hazırlanıyor
| 20 saat önce | (1)
rastgo | 13.12.2017 09:55:24
Eger bir halk bagimsizligini kazanmamissa, yani devletini kurmamissa onun dini hizmeti de tam sayilmaz, eksik sayilir dolaysiyla kimse onu ciddiye...
mikaili | 13.12.2017 16:53:07
köle bir milletin ibadeti hürriyetine kavusana kadar ,düsmanla savasmaktir!
Kürtler Hac ve Umre’ye gidemiyor
| Dün 08:00 | (4)
Mamilo | 12.12.2017 16:01:24
Bilmeyen sanir ki TC Kurdlerin temsilini cok istiyor. Eger sorun cogunluksa niye G.Kurdistan`daki Referanduma karsi ciktiniz. Utanmadan iptalini...
botan | 13.12.2017 14:24:27
bunlara cevap vermeye bile deymez..biz isimize bakalim.
Çavuşoğlu: YPG Kürtlerin tek temsilcisi değil
| Dün 12:36 | (5)

Rûdaw'da başka neler var?

Heşdi Şabi’nin kaybı büyük 1 saat önce |

Heşdi Şabi’nin kaybı büyük

Kays Hezali yaptığı açıklamada, IŞİD’le savaşta Tümünü gör
Irak Cumhurbaşkanlığı’ndan Erbil ile Bağdat’a acil toplantı çağrısı 11 saat önce |

Irak Cumhurbaşkanlığı’ndan Erbil ile Bağdat’a acil toplantı çağrısı

Irak Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı Tümünü gör
'Kürt olmanın bedelini ödüyoruz' 21 saat önce |

'Kürt olmanın bedelini ödüyoruz'

“Tuzhurmatu sessizce Enfal ediliyor. Kürtler Tümünü gör
0,454 seconds